• Arama

Vacheron Constantin Yeni Saatleriyle Gökleri Fethediyor

Tarih boyunca gökyüzünde uçmak isteyen insanoğlunun bu hayali 18. yüzyıl sonlarında gerçekleşti. Cesur ve dahi sıcak hava baloncularının gökyüzünde süzülen balonları, halkın şaşkınlık ve coşkulu gösterileriyle karşılanıyordu. 1755’den bu yana saatçilik tarihine imzasını atan Vacheron Constantin’in Métiers d’Art Les Aérostiers adlı koleksiyonu, 1783 ile 1785 tarihleri arasında gerçekleşen tarihi 5 uçuşun minyatürlerini saatlerine taşıyor. Yarısaydam mineli zeminin üzerinden yükselen sıcak hava balonları, mikro el işçiliği ve gravür sanatıyla icra edilirken, zamanı Kalibre 2460 G4/1 yönetiyor.

 

Vacheron Constantin, bu maceracıların hikayelerini anlatabilmek için yine yeni ufukların keşfine yöneliyor; teknik ve artistik mükemmellik geleneğini devam ettiriyor. Kadranlar, gravür sanatı ve onun ince tekniğinin yanısıra yapımevi tarafından ilk defa kullanılan “plique-à-jour” mine işçiliğiyle süslenmiş. 

Métiers d’Art Les Aérostiers – Versailles 1783

Etienne de Montgolfier tarafından tasarlanan sıcak hava balonu ilk defa gökyüzüne yükseliyor. Bu uçuş sırasında kendisine balonun sepetinde bir koyun, bir horoz ve bir ördek eşlik ediyor. Gri altın üzerine gravür tekniğiyle işlenmiş sepet ve halat detayları görkemli balonun altında göze çarpıyor.

Métiers d’Art Les Aérostiers – Paris 1783

Ve insan gökyüzünde uçuyor... Yine Etienne de Montgolfier tarafından tasarlanan bir başka sıcak hava balonu ilk yolcularını taşıyor. Gök mavisi plique-à-jour mineli zemin üzerindeki pembe ve gri altın şatafatlı balon güneş, zodyak, zambak ve kanatları açık bir kartal figürüyle süslenmiş.

Métiers d’Art Les Aérostiers – Paris 1784 

Sıcak hava baloncusu Blanchard balonun seyrini kontrol edebilmek için bir aygıt tasarlar. Yaratıcı kanat sistemi kadran üzerinde belirgin olarak fark ediliyor. Eğer inilen yer kalkış noktasından çok uzakta olursa, uçuşun tasarımcısına ve diğer balonculara daha cesur teşebbüsler için ilham verebilir. 

Métiers d’Art Les Aérostiers – Bordeaux 1784

Tüm Fransa gökyüzünün fethine eşlik ediyor. Sepetteki 3 yolcuyla Bordeaux’da gerçekleştirilen bu uçuş, dönemin fenomeni haline geliyor. Bu sahne kadran üzerinde yeniden hayat bulurken, balonun üzerindeki süslemeler başrolde yer alıyor.

Métiers d’Art Les Aérostiers – Bagnols 1785

10.000 kişi muazzam bir coşkuyla balonun uçuşunu alkışlıyor. Gri ve sarı altın balon sepeti mavi plique-à-jour mineli zemin üzerinden havalanıyor. Balonun üst kısmı elektroliz ile renklendirilmiş. Olaydan 7 yıl sonra, balon bezi gönüllü Cumhuriyetçilerin kıyafetleri için kullanılıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.