• Arama

Yılın Rengi Pantone Moru İle Dekorasyon Önerileri

Söz konusu renk ve mekan ise bu işin üstadı Pantone'ye kulak kabartıyor ve 2018'in rengi olarak belirlediği Ultra Violet veya Pantone 18-3838 renginin izini sürüyoruz. Pantone'nin renk uzmanı Leatrice Eiseman Ultra Violet için şöyle diyor: "Zengin, tazeleyici ve ruhani frekanslara sahip bu renk beraberinde bir tutam sihir getiriyor. Ultra Violet, kraliyet, asalet, zanaatkarlık, servet ve çok kültürlülük olgularını sembolize ediyor."

Yaratıcılığınızı harekete geçirin

Moda arenasında renklerin ustası olarak kabul edilen tasarımcı Matthew Williamson'ın İngiliz Duresta markası için geçtiğimiz sene hazırladığı koleksiyonda tavus kuşu ve flamingo gibi ilham kaynaklarının yanı sıra morların egemenliğine rastlıyoruz. Çarpıcı renkleri egzotik motiflerle başarılı bir şekilde bir araya getiren tasarımcı, morun mekanda yarattığı derin etkiyle yaratıcı ifadenin altını çiziyor.

Kişisel seçimler yapın

“Renkler kişiseldir. Renk seçiminde yanlışlar yoktur, sadece kişisel ifade biçimleri vardır,” diyen Hollandalı tasarımcı Hella Jongerius'un sözlerine kulak kabartın. Yaşam kozanızda sizi sakinleştiren, dış dünyadan ve negatif frekanslardan soyutlayan mucizevi bir yer yaratmak için sıra dışı kişisel seçimleriniz yapabilir, morun sofistike etkisinden yararlanabilirsiniz. 

Morun ruh eşlerinden yararlanın

Girdiği mekânda mistik bir etki yaratan morun lavanta, leylak ve sümbül tonları yatak odaları ve çalışma köşelerinde meditatif bir his yaratacaktır. Dekorasyonda mor rengini bej, sarı ve yeşillerle kombinleyebilirsiniz. Provence bir stil ve ailenizden kalan vintage tasarımlar bu renk ile uyumlu bir birliktelik sergilerler.

Ferahlık algısını yükseltin

Mor, lila ve eflatunları tasarladığı mekanlarda gerçek bir duyarlılıkla kullanan sanatçı Carolyn Quartermaine, bu renk ile ilgili şöyle diyor: "Mor gibi soğuk titreşimlere sahip renkleri mekanda açık tonlar ile birlikte kullanmak aydınlık ve ferah bir görünüm yaratacaktır. Sulu boya renkleri her zaman benim favorilerim arasında mesela solgun bir leylak rengi sakin ve dingin bir atmosfer yaratmanın şifrelerinden."

Evinizin farkındalığını artırın

Pantone Color Institute renk uzmanı Leatrice Eisemen, mistik frekanslara sahip bu rengin evde farkındalığı artırdığını söylüyor. Ruhsal enerji ve sezgilerin rengi mor yaratıcılık, hoşgörü ve düşünce gücü ile ilişkilidir. Bir duvarınızı mor rengine boyayarak mekana mutluluk, huzur ve dinginlik aşılayabilirsiniz.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.