• Arama

Titanic'den Queen Mary'e Gemi Yolculuğu: Hız ve Stil Sergisi

Transatlantik “yüzen saray” yolculuklarına adanmış Ocean Liners: Speed & Style sergisi, Londra Victoria & Albert Müzesi’nde 3 Şubat günü açılıyor. 10 Haziran’a kadar gezilebilecek sergide modern çağın simgesi olan Titanic, Normandie ve Queen Mary’nin endüstriyel tasarımları, kullanılan mobilyalar, dekorasyonlar ile yolcuların gardıroplarından seçilen 250 obje yer alacak.

Titanic’e ait Beaux Arts desenli ahşap panel, sergide yer alan en nadide parça olarak öne çıkıyor. Nisan 1912’deki ilk yolculuğunda batan gemiye ait bu parça, denizde yüzerken bulunarak Kanada’daki Denizcilik Müzesi koleksiyonuna dahil edilmiş. Gemiden kalan en büyük parça olan panel, 106 yıl önce ayrıldığı İngiltere’ye ilk defa geri döndüğü için, ayrıca önem taşıyor.

İhtişamlı gemilerin yolcularına ait kıyafetler de sergide görülecek. 1950’de Marlene Dietrich’in New York limanında Queen Mary’den inerken giydiği Christian Dior tayyörü, Normandie’nin 1935’teki ilk seferinde giyilen Lucien Lelong imzalı kırmızı couture elbise ve 1925 dünya fuarında sergilenen Jeanne Lanvin imzalı yeşil işlemeli ‘Salambo’ modeli, “yolculuk şıklığını” vurgulayacak.

Hava koşullarına göre 5 günden kısa sürmeyen Atlantik geçişlerinde yolcuların iyi vakit geçirmeleri için spor ve oyun alanları ve yüzme havuzlarında 1920 ve 1939 arasında giyilmiş kıyafet ve mayolar ile eğlenen yolcu fotoğrafları da sergide görülebilir.

Serginin en şirin objesi ise, Normandie gemisinin çocuk oyun odası için tasarlanmış at formlu koltuk sayılabilir. 8. Edward’a ait Goyard imzalı bavul seti ise, kralın tahtından feragat ederek Windsor Dükü unvanı ile ülkesini terk ederken yanında götürüldüğü 1936 yılından sonra ilk defa İngiltere’ye dönüyor.

Lady Montagu Allan’a ait Cartier taç, 1915 yılında Alman denizaltıları tarafından batırılan Lusitania gemisinden kurtarılabilen ender objeler arasında bulunuyor. Cartier Vakfı koleksiyonunda bulunun bu eşsiz mücevher imal edildiği 1909 yılının modasından izler taşıyor.

Normandie gemisinin yemek salonunu süsleyen Jacques-Charles Champigneulle imzalı tablo ve fümuar duvarlarını kaplayan Jean Dunand tasarımı lake Art Deco paneller, ihtişamlı gemiden kalan ender parçalar arasında sayılıyor.

Gemi seyahati ile ilgili eserlere de yer verilen sergide posterler, litografiler ve gemilerin dekorasyonunda kullanılan seramik paneller arasında, İznik çinilerinden ilham alan De Morgan’ın tasarımı özellikle dikkat çekebilir.

Yüzyıldan sonra ilk defa Avrupa’da bir arada görülebilecek eserler, 1859 yılında suya indirilen ilk büyük buharlı gemi olan Great Eastern ile başlayarak, Queen Elizabeth II gemisi ile sonlanan yolculuk hikayesi anlatıyor. Üç yılda bir araya getirilen seçki ayrıca geri planda kalan işçileri de onurlandırıyor. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.