• Arama

Deniz Tunç ve Bir Tasarımcının Gözünden Zamansızlık Yaklaşımı

Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Tasarımı ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümleri’nde eğitimini tamamlayan Deniz Tunç'un tasarımlarına zamansız bir dil ve evrensel bir yaklaşım hakim. O kendi tasarım felsefesini ve yarattıklarının ardında yatanları şöyle tanımlıyor:

"Tasarımlarım, hayatın rutinini bozmak ve farklı formları denemek isteğimle doğuyor. Kişiselliği vurgulayıp, özgünlüğü yüceltirken, bazen sadece bir dokuyu, bir geometrik formu, bazen bir gelenekseli oturtuyor eksenine... Felsefem bu iken, hedefim doğru malzeme ve mükemmel işçilikle gidilebilecek en yüksek seviyeye ulaşarak kendi tasarım çizgimde daha önce denenmemiş kulvarlarda ilerlemek..."

Yeni koleksiyonunuzda öne çıkanlar nelerdir?

“Kuvars” ismini taşıyan 2017 güz Deniz Tunç koleksiyonunda kristal dikdörtgen prizmalara yer verdim. Yansımalar, yansıtmalarla oynadım. Şeffaf, dümdüz kristal yüzeylerin ışığı farklı yansıtmalarına odaklandım. “Kuvars” koleksiyonundaki kristal prizma yerleştirmeleri, simetrik düzenin içinde objenin hareketli gibi gözükmesini sağladı.

Kuvars Koleksiyonu'ndan aydınlatma

Kuvars Koleksiyonu'ndan duvar apliği

Heykelsi tasarımlarınızın ardında yatan sanatsal yaklaşımdan bahseder misiniz?

‘Kendine özgü’lük beni heyecanlandırıyor. Bakılan formun Deniz Tunç tasarımı olduğunun hissedilmesi en büyük tatmin noktam. Tasarımlarımı ‘sanat objesi’ne dönüştüren, oturmuş stili. Sanatsal yaklaşımımı, tasarımlarımda ortaya çıkan özgün formlar, seçtiğim renkler, kattığım yorumlarla derinlere uzanan ‘zamansızlık’la tanımlayabilirim.

Deniz Tunç imzalı Neo Dizilimler Koleksiyonu 2014

İlham kaynaklarınız? 

Beni besleyen güncel dışı olanlardır.. Bambaşka konular ve görseller... Takıldığım konuların sözel anlamlarını sonra görsel çağrışımlarını araştırırım. Takip ettiğim konular böylece farklılaşır ve derinleşir. Her şeyin bir sebebi vardır! En çok görünen rengin, en çok tercih edilen formun, en çok gidilen mekanların arkasındaki anlamı bulmaya çalışırım. Ve onları farklı yorumlamaya... Alternatiflerini bulmak için araştırma yaparken ilgimi çeken her şey takibime girer…

Deniz Tunç tasarımı Big Elverdi sehpalar

Sizin için ev dekorasyonunun olmazsa olmazları nelerdir?

Ev, kişiselliğin odak noktasıdır. İçinde kimin yaşadığının ipuçlarını bulmalıyım. İçinde yaşayacak kişinin tercih ettiği renkleri, nesneleri, hatıralarını ve çağrıştırdığı duyguları tetikleyecek her şeyi belli bir uyum ve stil içinde harmanlamak en sevdiğimdir.

Deniz Tunç imzalı Metaline Koleksiyonu

2018 evlerinde bizi neler bekliyor? Hangi renk, doku ve stilleri daha çok göreceğiz?

Benim hedefim yıllar içinde değişen değil, daha çok kişiselleşen form ve dokulara odaklanmak.  Çok çabuk değişen moda olgusunun sunduklarından bazılarını seçerek kişiselleştiririm. Zamansızlığı yakalamaya çalışıyorum. Arayışım ‘her zaman tercih edileceklerin’ ipuçlarını bulmaya odaklı..

Deniz Tunç tasarımı Screen tavan aydınlatması

Deniz Tunç tasarımı Wing ayna

Deniz Tunç'un Meta-hat Koleksiyonu'ndan duvar apliği

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.