• Arama

İkonik Sanatçıların Evlerinden Dekorasyon Stillerine Bir Yolculuk

Efsanevi sanatçıların müzeye dönüştürülmüş evlerinden stillerine uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Yaşadıkları farklı coğrafyalar, kültürler ve sanat yaklaşımlarının yaşam alanlarının oluşmasında ve dekoratif seçimlerinde ne kadar etkili olduğu açık. New Mexico'nun engin düzlükleri ve yalın formlarından ilham alan Georgia O’Keeffe'nin evinden Mexico City'nin özgün renklerine ve geleneksel dokularına bürünmüş Frida'nın La Casa Azul'üne, oradan Marakeş'in kıvrımlı formlarıyla doğanın sentezini gözler önüne seren Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé'nin harikalar diyarına geçeceğiz. Palma de Mallorca'da Miro'nun atölyesinde soyut desenleri arasından geçerek Jimi Hendrix'in Londra'daki dairesinde yolculuğumuzu tamamlayacağız. 

 

Georgia O’Keeffe/Abiquiu-New Mexico

20.yüzyıl Amerikan modernizminin temsilcilerinden Georgia O’Keeffe resimlerinde biyomorfik biçimlere soyut bir güzellik katmadaki özgün başarısını yansıtırken Abiquiu’daki evinde yalın, net ve ilhamını doğadan alan formlara yer vermiş.

 

 

Frida Kahlo/La Casa Azul-Mexico City

 

Sanatsal tavrı, yaşamı ve natüralist egzotik stiliyle bugün popüler kültür ikonu haline gelen ressam Frida Kahlo, Coyoacán’daki evinde kendi mini jungle’ını yaratmış. Saks mavisi duvarların fonunu oluşturduğu renk paleti canlı tonlarla, çiçek motifleriyle ve Meksika’ya özgün geleneksel dokular ve etnik formlarla destekleniyor.

 

 

 

Yves Saint Laurent&Pierre Berge/ Marakeş

Fransız ressam Jacques Majorelle'in 1931 yılında Marakeş'te tasarladığı Majorelle Garden'ı satın alarak 1980 yılında bahçenin içinde yer alan Villa Oasis'e taşınan Yves Saint Laurent ve Pierre Berge burayı 'Matisse'in renk paletinin doğayla birleştiği bir vaha' olarak tanımlıyorlar. Bugün Jacques Majorelle'in resim atölyesinde yaratılan müzede Berberi eserlerinin yanı sıra Yves Saint Laurent ve Pierre Berge'nin özel koleksiyonundan bazı parçaları da görebilirsiniz.

 

 

Joan Miro/Palma-Spain

Katalan sanatçının soyut desenlerinin ardındaki lekeler, çizgiler ve çarpıcı renklerden ilham alan Palma’daki stüdyosu onun doğayla, hayatla ve gökyüzüyle kurduğu ilişkilere işaret eden geometrik formlar ve yalın bir güzellik barındırıyor.

 

 

Jimi Hendrix/Londra

Rock müzik tarihinin en büyük gitaristlerinden bir kuşağın simgesi olmuş Amerikalı sanatçının Londra’daki evi Alman klasik batı müziği bestecisi George Frideric Handel’in evinin karşı komşusu olarak bugün bir arada gezilebiliyor. Bohem stilin özgür ruhundan izler taşıyan dekorasyon ahşap dokular ve vintage aksesuarlarla hareketleniyor.

 

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.