Azzedine Alaia Sergisi

 

Azzedine Alaia Sergisi

Roma’daki dünyanın en önemli heykellerine ev sahipliği yapan The Galleria Borghese, 25 Ekim’e kadar sanat tarihçileri ve klasik dönem meraklıları kadar moda severlerin de akınına uğrayacak.

Bernini, Canova ve Caravaggio gibi heykel sanatçıları arasına yerleştirilen modanın heykeltıraşı olarak kabul edilen Tunuslu tasarımcı Azzedine Alaia sergisi “Couture / Sculpture” retrospektifini gezerken bizim kadar büyüleneceğinize eminiz.

Alaia’nın 65 couture tasarımının yanında heykellere de ev sahipliği yapan sergi, heykel sanatıyla couture tasarımların ortak paydasına gönderme yapıyor. Serginin girişindeki kıyafetlerin uzunlukları galerinin yüksekliğine ayak uydurabilmek için Alaia tarafından yeniden ayarlanmış. Bütün kıyafetler küratör Mark Wilson tarafından seçilmiş ve bir sanat eseri gibi yerleştirilmiş.

Güncel moda dünyasında şu sıralar sıkça rastladığımız moda-sanat buluşması bu retrospektifte doruğa çıkıyor. Alaia’nın heykel gibi şekillendirdiği ve form verdiği elbiseler, aldığı heykel eğitimini de gözler önüne seriyor.

Bandaj elbiselerin ve Mısırlıların mumyalama seremonileri arasındaki bağı kurmak için müzenin Mısır odasını mutlaka ziyaret edin. Moda dünyasında çığır açan tanrıça kıyafetlerini antik Yunan heykelleriyle birlikte gördüğünüzde mekan olarak Galleria Borghese’nin biçilmiş kaftan olduğuna şahit olacaksınız.

Küratör Mark Wilson, Alaia için; "Kendisi bir klasikçi ama bu kıyafetlerin hiçbiri demode gözükmüyor. Bu sergi çağdaş bir ustanın, eski kadim ustalarla bir araya getirilişi, "diyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular