• Arama

Zeng Fanzhi’den Van Gogh Portrelerine Yeni Yorum

Hollandalı Vincent Van Gogh post-empresyonizme, Çinli Zeng Fanzhi ise çağdaş sanata iz bırakan sanatçılar. Aralarında en azından 100 yıllık bir zaman dilimi olsa da, buluştukları ortak payda ruh ve içsel heyecan. Bir de Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde açılan sergi…

Çin’in en etkili çağdaş sanatçısı Fanzhi, Van Gogh’un en bilinen portrelerini yeniden yorumladığı bir seri hazırladı. ‘Ortak ruh’ ve ‘derin bağlılık’ faktörlerini kendine kılavuz olarak alan sanatçı, bu portrelere çarpıcı fırça darbeleri ile taze bir enerji kazandırdı. Van Gogh’un portrelerini kaligrafi ve el yazısı ile de buluşturarak cesur eserler ortaya çıkardı.

Fanzhi’nin çağdaş fırçasını dokundurduğu tablolardan biri, Van Gogh’un 1889 tarihli portresi. Hollandalı sanatçı bu yeni perspektifle karşımıza mavi tüylü bir şapka, bandajlı bir kulak ve ağızında bir pipo ile çıkıyor. 1889 tarihli ‘Ayakkabılar’ tablosu da Fanzhi’nin yeniden yorumladığı eserler arasında.

Dünyada ilk kez Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde sergilemeye açılan eserler, 25 Şubat 2018’e kadar ziyaret edilebilir.

 

Performansı sanatla birleştiren Jaguar otomobillerinin ayrıcalıklı dünyası ile ilgili haberler için üye olun!

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.