Dries Van Noten: Sınır Tanımayan Bir Zihin

 

Dries Van Noten: Sınır Tanımayan Bir Zihin

Antwerp Moda Müzesi Momu, “Dries Van Noten: Inspirations” sergisi ile Belçikalı ünlü tasarımcının yaratıcı dünyasına ve ona ilham kaynağı olan sanat akımlarına ışık tutuyor. Pamela Goldin’in küratörlüğünü yaptığı sergi, retrospektif olma amacı taşımasa da Van Noten’in kariyerine kapsamlı bir bakış sunuyor.

Tasarımcının eklektik tarzı gibi, sergi de Van Noten’in kişisel arşivine ek olarak farklı müzelerden ve özel koleksiyonlardan gelen parçalardan oluşuyor. Etkilendiği filmlerden fragmanlar, modern ve klasik sanat yapıtlarından özel bir seçki, tasarımcının en önemli işleriyle bir arada yer alıyor.

Moda dünyasında özellikle entelektüel duruşu ile bilenen Van Noten’in yaratıcı süreci de farklı disiplinlerden ve düşünce akımlarından besleniyor. Zaman ve mekanın birbirine karıştığı sergide, sınır tanımayan bir zihin ile yolculuğa çıkılıyor.

Elsa Schiaparelli'den Christian Dior'a, Francis Bacon'dan Mark Rothko'ya uzanan ilham yelpazesi içinde Van Noten; Iris Apfel, Isabella Blow and Anna Piaggi gibi ikonlara da saygı duruşunda bulunuyor. Tasarımcının yaratıcı evreninde Jimi Hendrix, David Bowie ve Nirvana müzikleri ile var olurken Kubrick filmleri de es geçilmiyor.

Feminen ve Maskülen Çizgiler

Kariyeri boyunca feminen ve maskülen çizgileri birbiriyle ustalıkla harmanlaması ile bilinen tasarımcı, erkeğe ve kadına öngörülen kalıpları da eklektik bir estetik duygusuyla yıkıyor. Sanatsal yorumu ile birbirine zıt tarzları ve elementleri kombine edebiliyor.

Tasarımcının avangard tarzı; çizgiler, renkler ve formlarla oynama imkanı tanırken kullandığı materyaller ve malzemelerle de farklılaşıyor. Hindistan’dan Çin’e, Afrika’dan Meksika’ya birleştirdiği etnik dokuların yanı sıra, Van Noten çiçeklerle de egzotik bir dünyaya davet ediyor.

Japon botanik sanatçısı Azuma Makoto’nun çiçekleri ile sergi içinde masalsı bir bahçede dolaşma duygusu hissediliyor. Sergiyle aynı isimdeki kitap, modanın sadece kıyafetlerden ibaret olmadığını vurgulayarak, Van Noten’in kültürlerarası yaratıcılık anlayışını arşivliyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular