• Arama

Louvre Müzesi Abu Dhabi'de

Sanat dünyası bu günlerde belki de yaşam boyu bir kez yaşayacağı bir heyecanın içinde. Önünde devamlı kuyruklar oluşan Paris’teki Louvre Müzesi, şimdi Abu Dhabi’deki Saadiyat Adası’nda da tarihin sınırlarını zorlamayı amaçlıyor.

Arap dünyasında çok özel yatırımları ve iş birlikleri ile bilinen Abu Dhabi, bir hayalini daha gerçekleştiriyor ve bir mucizeye imza atıyor. Abu Dhabi şeyhliğinin Louvre Müzesi’ni kendi ülkelerine de taşıma kararı almasından sonra ilk imza  2007 senesinde atıldı.  Bu amaçla dünyanın en ünlü mimarlarından Hala Wardé ve Jean Nouvel ile iş birliğine gittiler. Alışılmışın dışında olarak Saadiyat Adası’na, ulaşımın botlarla ve deniz uçaklarıyla mümkün olacağı bir mimari yapı gerçekleşti.

Müzenin 10 yıl süren inşaatı sırasında; eski çağlardan kalma çok özel eserler sırasıyla bünyeye katıldı. Louvre Abu Dhabi, bütün dünyayı kapsayan muhteşem bir koleksiyondan ziyade, aynı zamanda Fransız müzelerinden kiralanmış 300’e yakın müthiş eserlerle bezenmiş durumda. Paris’ten gelecek eserler için Louvre’a 750 milyon dolar ödenecek.

Galeri ziyaretçilere, orta çağdan kalma, Rönesans ve Modern Ortadoğu’nun tarihini ve bunların hepsinin evrensel dünyayla olan ilişkisini keşfetmesinin imkanını sunacak. Van Gogh’tan Gaugin, Leonardo Da Vinci ve Picasso’ya kadar birçok dünyaca ünlü sanatçının çalışmaları burada olacak. Müzenin bünyesinde 620’den daha fazla eski çağlarla ilgili önemli sanat işleri var. Abu Dhabi’nin kendi tarihine ait 235 eseri de görmek mümkün. Ziyaretçiler, galeriye ilk girdikleri zaman, altın ölüm maskesi, annelik figürleri, su depoları, yazı aletleri, değerli eşyaların saklandığı kutular, güneşle birlikte dekoratif modeller, dua edenlerin ve at binenlerin figürleri ile karşılaşacaklar.

Kendisine tarih hırsızı da denilen İngiliz antropolog Jack Goody, Doğu’nun modern tarihini yeniden gösterebilmek adına, Afrika’dan, Amerika’dan, Asya’dan ve İslam tarihine ait ülkelerden,1500 yıllık eserleri özenle toplamış ve yeniden o tarihleri yansıtmayı hedeflemiş.

Müzede ayrıca kitap dükkanları, yerel yemeklerin tadılabileceği kafelere ve kahvecilere de rastlamak mümkün.

Bu çok özel mimariye sahip binada ışıklandırma;  kubbenin çöl güneşini içeri alacak şekilde dizayn edilmiş. Ağaç şeklinde ışıklar ise ortaya güzel ve farklı bir görüntü çıkarıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.