• Arama

Erkek Tipi Saç Dökülmesi İçin En Etkili Çözümler

Saç köklerini güçlendirerek erkek tipi saç dökülmesinin önüne geçmek mümkün. Erkeklerde saç dökülmesini engellemenin yollarını öğrenin.

Saç dökülmesi, çoğu erkeğin problemi... Ancak durum sandığınız kadar ümitsiz değil! Özellikle 16-40 yaş aralığında görülen erkek tipi saç dökülmelerinde, erken dönemde yardım almak genetik saç kaybını kontrol altına alma imkanı sağlıyor. Böylelikle saç ekimine gerek kalmadan ağrısız ve ameliyatsız yöntemlerle saç miktarının artmasını sağlamak ve saç dökülmesinin önüne geçmek mümkün olabiliyor. Erkek tipi saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi sizin için bir araya getirdik.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Oluyor?

Erkeklerin %25’inin 25 yaşına kadar, %40’ının da 40 yaşına kadar karşılaştığı erkek tipi saç dökülmesinde, başın ön ve tepe bölgesindeki saçlar dökülerek zayıflarken, yan ve ensedeki saçlar bu durumdan etkilenmiyor. Genetik saç dökülmesi, erkeklerin saç kayıplarının %90’ını oluşturuyor. 

Genetik saç kaybı, aslında erkeğin olgunlaşma sürecinin bir parçası. Bayraktar, erkeklerde saç dökülmesinin genetik yatkınlık, testosteron hormonunun varlığı ve saç kılıfındaki reseptörlerin erkeklik hormonu ‘Dihiydro-Testosteron’a (DHT) olan duyarlılığı olmak üzere üç temel sebebe dayandığını söylüyor ve ekliyor: “DHT hormonu; testosteron hormonuyla cilt yüzeyinde bulunan ‘5 Alfa-Redüktaz’ enziminin birleşmesi sonucu meydana gelen, saçta genetik kaybı aktive eden hormondur. Bu hormonun etkisiyle dökülen her saç bir sonraki evrede daha zayıf çıkıp daha kısa yaşar. Bir süre sonra da saç oluşumu sonlanır.”

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir? 

Saç dökülmesi, bir ilacın yan etkisi, kilo kaybı, kötü beslenme, yüksek stres seviyesi gibi vücut ritmini olumsuz etkileyen tetikleyici faktörler sebebiyle geçici olarak bazı dönemler artış gösterebilir. Bu zamanlarda kişi beslenme ve uykusuna dikkat edip, saç derisine sürülen ve saçta belirli süre kalan bir tonik veya losyon desteğiyle saç dökülmesini azaltabilir. Ancak unutmamak gerekir ki bir uzman tarafından kişinin saç bakım alışkanlıkları, beslenme ve yaşam şekli, aile öyküsü gibi faktörler değerlendirilerek kişiye özel belirlenen programlar, bireysel yapılan bir bakımdan daha hızlı ve daha başarılı sonuçlar getirir. “DHT oluşumunu sınırlayan uygulamalarla genetik saç kaybı azaltılabilir ve süreci geciktirilebilir. Ancak genetik saç dökülmesini tamamen durduran bir tedavi şekli henüz bulunmamaktadır.” diyor Bayraktar. 

Saçın Beslenmesi İçin Mezoterapi

Saçı mezoterapi yöntemiyle besleyebilirsiniz. Saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, aminoasitlerle keratolitik ve stimulant bazlı bileşenlerin saçlı deriye direkt enjekte edilmesi işlemi olan mezoterapi uygulamalarında hedef saçın belirli bir dönem metabolik hızını artırarak saç foliküllerini canlandırmak ve saçın beslenmesine yardımcı olmak. Saç dökülmesinin arttığı dönemlerde dökülmeyi kontrol etmek, amaçlı tamamlayıcı bir tedavi olarak tercih edilebilir. Uzman bir doktor tarafından uygulanması gereken yöntem için önerilen sıklık haftada 1 seans.

Saç Köklerini Güçlendirmek İçin PRP (Platelet Rich Plazma)

PRP tekniğinde kişinin vücudundan belirli bir miktar kan alınıyor ve kan sıvısı özel bir işlemle plazmasından ayrıştırılıyor. Bu işlemde amaç kandaki trombosit (platelet) açısından zengin kısmı ayrıştırmak. Elde edilen trombositler saç bölgesine enjeksiyon yoluyla geri veriliyor.  Tromboistler içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde zayıflayan saç köklerini güçlendirmeye ve dönemsel kayıpları yavaşlatmayı sağlıyor. Uzman bir doktor tarafından 2-3 haftada bir uygulanması öneriliyor.

Saç Yoğunluğunu Artırmak İçin Laser Terapi

FDA tarafından onaylı Düşük Yoğunluklu Soğuk Laser terapisi, saç dökülmesini önlemek ve saç kaybını geciktirmek amaçlı uygulanan, yan etkisi neredeyse hiç bulunmayan bir ışın terapisi. Işığa maruz kalan saçlı dokularda hücre metabolizması uyarılarak kan dolaşımı hızlanıyor. Böylece saç kökleri daha iyi besleniyor, saç hücrelerinde protein sentezi güçlenerek saçın gelişmesini ve uzamasını teşvik ediyor. 4 ay düzenli kullanım sonucunda saçların kalınlaşmasında ve saçlanmada artış, saç dökülmelerinde ise azalma gözleniyor. Haftada 2-3 kez 15 dakika uygulanıyor.

Trikolojik Bakımlar da Çözüm Olabilir

Kişiye özel bir tedavi programı için klinik trikologlardan saç analizi, danışmanlık ve trikolojik bakım desteği alabilirsiniz. Kozmetik alt yapılı nano moleküler teknoloji sayesinde saç köküyle buluşabilen trikolojik bakımlar içeriklerinde DHT baskılayıcı ajanlar ve cilt yüzeyinde kan dolaşımını artırıcı bileşenler barındırıyor. Saç derisine sürülen yüksek geçirgen losyon bakımlar laser ışın terapisi ve masaj terapi seansları ile uygulanabiliyor. 4-6 ay boyunca haftada 2 seans yeterli oluyor.

Saç Dökülmesi İçin En Yeni ve Etkili Ürünler

Erkek tipi saç dökülmesini güçlü içerikleriyle kontrol altına alan durulanmayan bakım serumlarından öne çıkanları seçtik.

Aveda Invati Advanced Scalp Canlandırıcı Bakım Kürü

Mandalina kabuğu ve Japon kurtpençesi içeren ürün, saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Saç derisinin alt katmanlarına nüfuz ederek saçın doğal keratinini destekler ve daha kalın, daha dolgun ve daha sağlıklı bir saç görünümü sunar. Sertifikalı organik amla bitkisi içeriği ile saç tellerine kökten hacim verir. İncelerek dökülen saçlar için çözümler sunan yeni invati advanced sistemi, günlük kullanımda saç dökülmesini %53΄e kadar azaltırken, saç tellerini anında kalınlaştırır. Zerdeçal, ginseng, E vitamini bileşenleri içerir. Günde bir kez uygulayın. Doğrudan saç derisine püskürtmek için saçı 4 bölüme ayırın. Her bölüme 4 kez olmak üzere saç diplerine toplam 16 kez püskürtün. Saç nemli ya da kuru olabilir. Nazikçe masaj yapın. Durulamayın.

Satın Al

Sisley Revitalizing Fortifying Serum

Saç derisi için canlandırıcı ve güçlendirici serum; Yüksek konsantrasyondaki mineraller,vitaminler, bitki özleri ve proteinlerden oluşan içeriği ile saç dökülmesini yavaşlatmaya ve daha güçlü, daha yoğun saçlara sahip olmaya yardımcı olur. Saçların daha dirençli olmasını ve saçın gri görünmesini yavaşlatır;Saç derisini yatıştırır, saça hacim ve yoğunluk kazandrır. Bu güçlü ürün, kuru ya da nemli saça, kısım kısım (saç derisi üzerine üç damla) uygulamak ve ardından parmak uçlarıyla, özellikle saçların döküldüğü kısımlara parmak uçlarınızla masajla yedirmek üzere tasarlanmıştır.

Satın Al

MBR Men Oleosome, Scalp Reanimation

Hücre metabolizmasını stimule eder. Saç foliküllerindeki kan dolaşımını destekler. Yatıştırıcı ve nemlendirici etkiye sahiptir, Saçlara kalıcı nem kazandırır. Yıpranmış saç durumunu düzeltir. Korur, saçları kalınlaştırır ve parlaklık kazandırır.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.