• Arama

Duchamp ve Dali’yi Buluşturan Sergi

Sürrealist sanatın en önemli ismi Salvador Dali ve kavramsal sanatçı Marcel Duchamp’ın eserleri, Londra Royal Academy of Arts’ta 3 Ocak 2018’e kadar Duchamp/Dali başlığı altında sergilenecek.

Salvador Dali

Marcel Duchamp

Sürrealist akımın öncüsü, muzip, gösterişli bıyıkları ile hatırlanan Salvador Dalí ve kavramsal sanatın lideri, satranç oyununa düşkün ve ciddi karakterli Marcel Duchamp’ın beklenmeyen dostluğu ve çalışmalarına odaklanan ilk sergide, farklı iki ekolün eserleri beraber görülecek.

 

 

Beklenmedik dostluğun temelinde, iki sanatçının lisan, optik ve satranca olan merakları ile birbirlerinin çalışmalarına hayranlık duymaları ve farklı yöntemler ile sanat ve yaşamda alışılmış kalıpların ötesine çıkmalarının yanı sıra, aynı konulara olan yaklaşımları vurgulanıyor.

Sergide yer alacak 60 eser arasında Dalí’nin en sıra dışı tablo ve heykelleri yer alırken, Duchamp’ın buluntu objeler ile yarattığı heykeller görülebilir.

Ayrıca iki sanatçının birbirlerine yazdığı mektuplar, fotoğraflar ile iş birliği yaptıkları projeler arasında Duchamp’ın Dali’ye sipariş ettiği satranç takımı, hobinin çok ötesinde sevdikleri oyuna da vurgu yapıyor.

Sergi, Şubat 2018’de bahçesindeki dev bıyık heykeli ve farklı mimarisi ile de görülmeye değer olan Dali Müzesi’ne taşınarak, oradaki sanat severler ile de buluşma fırsatı tanıyacak.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.