• Arama

Modigliani Retrospektifi, Sergi Anlayışını Değiştirecek

Yirminci yüzyılın başında dünyanın sanat merkezi Paris’teki sanatçıların arasında önemli yeri olan Amedeo Modigliani’ye adanmış retrospektif sergi, Tate Modern’de 23 Kasım’da açıldı. Nisan 2018’e kadar sürecek retrospektif sergi, figüratif sanata yön veren isimler arasında sayılıyor. Farklı müze ve özel koleksiyonlardaki eserlerden oluşturulan seçki, 2017 son önemli sergisi olarak ziyaret edilmeğe değer.

Paris’e 1906 yılında taşınan Modigliani, Matisse, Picasso, Cézanne, Toulouse-Lautrec ve Chagall gibi sanat tarihinin dev isimleri ile stüdyo paylaştığı gibi, birbirlerini etkileyen ve modern sanata yön veren ressamlar arasında sayılıyor. Sergi, Paris’e geldiği tarihte resmettiği eserler ile başlayarak, kısa hayatı boyunca geçirdiği evleri gözler önüne seriyor.

Modigliani sergisinde yer alacak sanal gerçekçilik odasında, ziyaretçiler 1900’lerin başındaki Paris’te dolaşabilecek, sanatçıların yaşadığı Montmartre’ı, Bateau Lavoir’daki atölyeleri ve ilham kaynaklarını deneyimleyebilecek. Yeni nesil sergi olarak tanımlanan Tate Modern seçkisi, modern resimde çağ açan bir ressamın retrospektifinde ilk defa kullanılması ise ayrıca anlam taşıyor.

Heykele büyük ilgi duyan modern sanatın önemli isimlerinden Modigliani’nin çalışmalarında görülen Afrika maske izleri ise, Matisse tarafından Afrika sanatı ile 1906’da tanıştırılan Pablo Picasso’nun ileride geliştireceği kübizmin ilk etkisi dikkat çekiyor. Arkadaş olan iki sanatçının gündeme getirdiği Afrika sanatından ilham aldıkları, Picasso ileri yıllarda inkar etmiş olsa da, mutlak gözü ile bakılıyor.

Portreleri ile ünlü sanatçının figüratif çalışmalarının tamamında yüzleri uzatarak stilize etmesi, gözleri nadiren detaylandırması ve boş bırakmasında, Afrika primitif sanatının etkileri hemen fark ediliyor. Sevgilisi Jeanne Hebuterne’ın defalarca resmeden sanatçı, aynı yıllarda Montmartre’da yaşayan simalar kadar, arkadaşı Picasso gibi sirk çalışanlarını da eserlerine yansıtmış.

Sergide yer alacak yüz eser arasında görülecek nü eserleri, en tanınan çalışmaları olarak bilinirken, ziyaretçilere odaklanan dik bakışları dönemi için oldukça provokatif sayılmaları ile hatırlanıyor. Seçkide yer alan desen çalışmaları aracılığı ile, sanatçının eserlerinde geçirdiği evrelerde etüt edilebilmek de ayrıca mümkün olabilecek.

Antik Yunan, Mısır, Hint ve İtalyan mimarisinde sıklıkla görülen, çatıyı taşıyan kadın figürü olan Caryatid heykelleri için yetmiş desen çizen sanatçının bu konuya birinci dünya savaşı yıllarında ağırlık vermesi, bu sürede kadınların sıkışmış dünyalarından çıkarak, çalışma hayatına girerek erkek işlerini üstenmesi olarak da yorumlanıyor. Seçkide görülecek çizim ve heykeller, sanat tarihi kadar Avrupa tarihindeki bu önemli değişimi vurguluyor.

35 yaşında vefat ettiği için az sayıda eseri olan Modigliani’nin heykel ve tabloları müzayedelerde satış rekorları kırması ile de gündeme geliyor. “Tête” (Kafa) heykeli, 60 milyon dolara alıcı bulurken “Paulette Jourdain” portresi ise 377 milyon dolara satılan sanatçının eserleri, dünyanın farklı yerlerinden gelerek kısa bir süre için Londra’da bir arada görülebilir.

 

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.