• Arama

Yves Saint Laurent’in Yeni Müzesi Marakeş’te Açılıyor

2017 sonbaharında Yves Saint Laurent’in çok sevdiği Marakeş’teki evi Les Jardins Majorelle’in yanında yeni müzesi açılıyor. Tasarımcı, 1966’daki ilk gezisinde aşık olduğu şehirde, “vaham” olarak adlandırdığı evi ve bahçesinde ikonik tasarımlarına ilham bulduğunu ifade ettiği de hatırlanabilir.

 

 

Tasarımlarında Marakeş’in izlerinin sıklıkla görüldüğü koleksiyonlarının arşivi, Paris’teki vakıf binasından yeni müzeye taşınacak. Pierre Bergé’nin koleksiyon için en doğal seçim olarak adlandırdığı şehirdeki bina, moda kadar çağdaş mimarların ilgi odağı olacağa benziyor.

 

Yves Saint Laurent’in 5,000 kıyafet, 15,000 bin aksesuar, binlerce çizim, referans kaynağı ve fotoğrafları yeni müzede sergileneceği için, modacının tüm hayatının bir çatı altında toplandığı söylenebilir. Daimi sergi ile eş zamanlı düzenlenecek geçici sergiler, her koleksiyon için düşünülmüş defile teması ile ziyaretçilere geçmişi gösterecek.

 

 

Binadaki oditoryum, restoran ve terasta vakit geçirecek ziyaretçilerin rahatlığı ön planda tutulurken, 5,000 kitaplık kütüphane ise tasarım öğrencileri kadar, YSL hakkında araştırma yapanların kullanımı için düşünülmüş. Ayrıca modacının sevdiği kültürler, objeler ve etnik tasarımlar üzerine yazılmış referans kitapları da kütüphanede yer alacak.

 

Rue Yves Saint Laurent üzerindeki Majorelle Bahçeleri’ne komşu olan kübik formlu binanın dış cephesi ise markanın ceketlerinde kullanılan astardan ilham alınarak inşa edilirken, yerel malzeme olan terakota kullanıldığı için, şehrin dokusuna da saygılı olması ile önce çıkıyor. Dört bin metrekarelik müzenin koleksiyonlarının ebedi olarak korunabilmesi için nem ve ısı kontrolünde ise son teknolojik gelişmelerden faydalanılmış.

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.