• Arama

Yves Saint Laurent’in Yeni Müzesi Marakeş’te Açılıyor

2017 sonbaharında Yves Saint Laurent’in çok sevdiği Marakeş’teki evi Les Jardins Majorelle’in yanında yeni müzesi açılıyor. Tasarımcı, 1966’daki ilk gezisinde aşık olduğu şehirde, “vaham” olarak adlandırdığı evi ve bahçesinde ikonik tasarımlarına ilham bulduğunu ifade ettiği de hatırlanabilir.

 

 

Tasarımlarında Marakeş’in izlerinin sıklıkla görüldüğü koleksiyonlarının arşivi, Paris’teki vakıf binasından yeni müzeye taşınacak. Pierre Bergé’nin koleksiyon için en doğal seçim olarak adlandırdığı şehirdeki bina, moda kadar çağdaş mimarların ilgi odağı olacağa benziyor.

 

Yves Saint Laurent’in 5,000 kıyafet, 15,000 bin aksesuar, binlerce çizim, referans kaynağı ve fotoğrafları yeni müzede sergileneceği için, modacının tüm hayatının bir çatı altında toplandığı söylenebilir. Daimi sergi ile eş zamanlı düzenlenecek geçici sergiler, her koleksiyon için düşünülmüş defile teması ile ziyaretçilere geçmişi gösterecek.

 

 

Binadaki oditoryum, restoran ve terasta vakit geçirecek ziyaretçilerin rahatlığı ön planda tutulurken, 5,000 kitaplık kütüphane ise tasarım öğrencileri kadar, YSL hakkında araştırma yapanların kullanımı için düşünülmüş. Ayrıca modacının sevdiği kültürler, objeler ve etnik tasarımlar üzerine yazılmış referans kitapları da kütüphanede yer alacak.

 

Rue Yves Saint Laurent üzerindeki Majorelle Bahçeleri’ne komşu olan kübik formlu binanın dış cephesi ise markanın ceketlerinde kullanılan astardan ilham alınarak inşa edilirken, yerel malzeme olan terakota kullanıldığı için, şehrin dokusuna da saygılı olması ile önce çıkıyor. Dört bin metrekarelik müzenin koleksiyonlarının ebedi olarak korunabilmesi için nem ve ısı kontrolünde ise son teknolojik gelişmelerden faydalanılmış.

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.