• Arama

İç Mimar Jale Kulin'in Dekorasyon Evreni

Yunanistan, İsviçre, Belçika, Umman, İngiltere ve Nijerya arasında gezgin bir çocukluk geçiren Jale Kulin, çok uluslu ve çok okullu bir okul hayatını takiben, iç mimari eğitimini The Inchbald School Of Design Londra’da tamamlamış. Londra ve Nijerya'da yaptığı iç mimari çalışmalar sonrasında 1993 senesinde İstanbul’a dönüp kendi şirketini kurmuş. Bugün iç mekan tasarımı yapmaya devam eden Kulin'in özgün ve estetik tasarım çizgisinin ardında çok kültürlü deneyimlerinin izlerini görmek mümkün.


Tasarladığınız mekanlarda severek kullandığınız markalar?

 

Brabbu

Markaları tıpkı bir ressam paleti gibi kullanmayı seviyorum. Mekanın stiline göre, çok farklı tarzlarda firmalarla çalışmayı tercih ediyorum. Her şekilde, Elements'in heykelsi ve karakterli aydınlatmalarını genelde kullanıyorum. Giorgetti'nin mobilyalarını  çok zamansız ve rafine buluyorum gerek modern, gerek klasik mekanlarda ilk tercihlerimden. Poltrona Frau kanapeleri, Derin Design'in keskin hatlı modern oturma birimleri yine aklıma ilk gelen ürünlerden,  Minotti, Tom Dixon, Brabbu, Driade, Moisonnier, cam aydınlatmalarda Sırça, aksesuarlarda ise Fy-Shan Glass Studio, Dot Design Studio çok nitelikli ve özgün bulduğum, yerine göre ürünlerini keyifle kullandığım markalar.

 

Dekorasyonda favori renk paletiniz?

 

Jale Kulin

Rengin her zaman çok önemli olduğunu düşünürüm; moda ve akımların ötesinde, hatta  dekoratif bir element olmanın ötesinde, rengi bir mimari araç olarak kullanırım. Mekanın ihtiyacı, orada yakalamak istediğimiz duygu ve o mekanda yaşayacak kişilerin karakter yapısı renk seçimlerimde  mutlak etken olur. Renk konusunda cüretkar bir yaklaşımım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim!  Bu bağlamda favori bir renk belirleyemeyeceğim; doğanın tüm renkleri benim!  Ancak derinliği olan, boyut yaratan renkleri kullanmayı genelde tercih ederim.

 

 

 

2018 trend öngörüleriniz ve yaşam alanlarında öne çıkacak malzeme birliktelikleri nelerdir? 

Egzotik dokuların ve özellikle duvar kağıtlarının öne çıkması söz konusu. Katmanlı, modern bile olsa "cosy" duygusunu veren dekorasyon, mobilyalarda pirinç, bakır ve yüzeylerde  erimiş metalik dokuları sıklıkça, bol renk ile harmanlanmış olarak göreceğiz.

 

VTWONEN

 

İlham kaynaklarınız?

En baş sıradaki ilham kaynağım seyahatlerden sünger gibi içime çektiğim farklı dokular, yaşam ritmlerinin getirdiği tasarım ve bakış farklılıkları, doğa ve renk katmanları... Sanal ortamda ise, farklı kıtalardan tasarım ile ilgili 50/60 farklı yayın gurubu ile birlikte instagram ve pinterest'in getirdiği kolaylıklardan faydalanmaktayım. Tasarım ve sanat fuarlarını kaçırmamaya da özen gösteririm.
 

Evini yenilemek isteyenlere pratik önerileriniz?

İlk adımda,  evlerinin  gece ve gündüz fotoğraflarını çekmelerini öneririm.  Enteresan bir şekilde, fotoğraf eksiklik ve fazlalıkları acımasızca belli ediyor. Böylece yola çıkarak bir iş listesi hazırlamalarını, aynı anda da dekorasyon dergi ve web sitelerinden beğendikleri atmosferleri dosyalamalarını da tavsiye ederim. Haliyle ortaya önce bir tarz oluşumu ve alışveriş listesi çıkıyor. İkinci partide derinlik kazandırabilecekleri duvarlara duvar kağıdı, tablo ve özellikle masa lambaları eklemeklerini öneririm. Üçüncü adımda ise yastık, bitki gibi aksesuarlar eklenebilinir.

 

 

Sizin için ev dekorasyonunun olmazsa olmazları nelerdir?

 

 

Bir evin yaşaması için, gündüz ve gece yeterli duyguda keyifli ışık olması gerekir; dolayısı ile ilk unsur kesinlikle çok iyi düşünülmüş aydınlatmadır. Akabinde, orantılı mobilyalar ile dengede bir mekan, sanat eserleri ve karakterli aksesuarlar iyi bir ev dekorasyonunun temel taşlarını oluşturur benim için.

 

 

Gelecek projeleriniz arasında neler var?

Şu anda İstanbul çalışmalarımız arasında 2 örnek dairesini tasarladığımız keyifli bir proje, Kanyon ve Nişantaşı'nda daireler, Milano'da devam eden bir "pied-a-terre" tasarımı, Miami'de bir müstakil ev projesi bulunuyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.