• Arama

Jaeger-LeCoultre 3 Rendez-Vous Saatini Venedik Film Festivali'nde Tanıttı

12 yılı aşkın süredir Venedik Film Festivali’nin partneri olan Jaeger-LeCoultre, festivalin 74. yılını; ilki 2012 yılında tasarlanan sanatsal özel Rendez-Vous modelleriyle, romantizm şehri Venedik’in muhteşem atmosferinde kutladı.

 

 

 

Grande Maison’un Métiers Rares yani ‘‘Nadir El Sanatları’’ atölyesinde yaratılan bu başyapıtlar, romantik duyguların üç ayrı aşamasını; baştan çıkarılma, romantizm ve aşkı temsil eden üç yeni Rendez-Vous Sonatina modelinden oluşuyor. Kadın saatlerinde özel bir yere sahip olan bu  modelin her biri sekiz adetle limitli üretildi.

 

Modellerin tasarımında Jaeger-LeCoultre Métiers Rares ‘‘Nadir El Sanatları’’ ustaları üç farklı zanaat kullanılmış: Guillochage (giyoşe), sedef üzerine minyatür boyama ve mücevher kakmacılığı. Bu muhteşem Rendez-Vous kadranlarını yaratmak için önce sedef kadran elle giyoşe motifiyle boyanmış ve üzeri parlaması için ince bir şeffaf boya katmanıyla kaplanmış. Sonra Manufaktür’ün tarihinde ilk defa sedef kadran üzerine elle minyatür boyama tekniği uygulanmış.

 

 

Jaeger-LeCoultre ile Aşkın Zamanı

Modellerdeki her bir tablo özgün Jaeger-LeCoultre yaratımı. Aşkın ilk evresi Rendez-Vous Sonatina ‘‘Séduction’’ modeliyle hayat buluyor. Lavanta tarlası üzerinde uçan iki serçe bu anı betimliyor yani iki aşığın birbirini tanıma aşamasında hissettikleri merak ve yoğun çekimi ki bu birçok filmin de ana konusu.

 

 

Baştan çıkma evresinden sonra romantizm geliyor; insanın kalbinin sevdiğiyle dolu dolu attığı dönem. Rendez-Vous Sonatina ‘‘Romance’’ sonu gelmez hayallerle dolu bu aşamayı çiçek açan bir vişne ağacının dalına konmuş yalıçapkını kuşuyla betimliyor. Mavi ve turuncu tüyleriyle huzur ve bereketi simgeleyen yalıçapkını zamanı unutmuşa benziyor. Romatik karşılaşmalar gibi hayatın önemli anlarını temsil eden çiçek açan vişne dalları beyaz ve pembe tonlarında çalışılmış.

 

Limitli üretim serinin üçüncü modeli Rendez-Vous Sonatina ‘‘Amour’’ ise aşk ve sevginin getirdiği mutluluğa adanmış. Şakayıkların üzerinde uçan iki saksağan kuşunun betimlendiği kadranda turkuazdan deniz yeşiline birçok yeşil tonu kullanılmış. Zenginlik ve onurla ilişkilendirilen şakayıklar da bu aşkı kucaklıyor; bu çiçeklerin bol şans ve mutlu evlilikler getirdiğine de inanılıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.