• Arama

Gizli Saatlerin Romantik Sırrı

Lüks saatçilik dünyasında nostalji rüzgarları esiyor. Küçük bir kapak ile kusursuz saatlerden muhteşem bileziklere dönüşebilen bu tasarımlar mücevherlerin ve farklılığın peşinde koşan kadınların gözdesi.

 

Gizli bir kapakçık yapmanın getirdiği karmaşıklık, lüks saat tasarımcılarına yaratıcılıklarını geliştirmek ve teknik anlamda kusursuzlaşmak için bir şans tanıyor. Çok yönlü kullanımın vazgeçilmez eserlerinden biri olan “secret watches”, 1920’li yıllarda ilk olarak saat kadranını hasarlara karşı koruma amaçlı ortaya çıktı.

 

 

Gizli saat tasarımının en önemli isimleri arasında Van Cleef & Arpels, Cartier, Boucheron gibi tarihi markalar yer alıyor. Bu saatler eski dönemlerde özellikle toplum içinde kadınların sürekli saate bakmalarının ayıp karşılandığı bir zamanda ortaya çıkmış. Günümüzde romantizmi geri getiriyor olması; gizli saatlerin insanlara çekici gelmesini sağlıyor ve  bu saatlerin başarısının arkasındaki gerçeği oluşturuyor.

 

Mücevher severler genelde kadranın gözüktüğü bir saati kollarında taşımak istemiyorlar. Bu sebeple pırlantaların ve diğer değerli taşların altına gizlenmiş kadran;  saat gibi gözükmese de aslında saati taşımanın ve zamanı göstermenin en havalı ve göz kamaştırıcı yolunu oluşturuyor.

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.