• Arama

Opera: Tutku, Güç ve Politika

Victoria & Albert Müzesi’nde 30 Eylül’de açılacak Opera: Passion, Power and Politics sergisi, opera sanatına olan ön yargıyı yıkmayı hedefliyor. Opera teması ile düzenlenen ilk sergide yer alacak 300 eser ve obje aracılığı ile anlatılacak hikâye, 7 şehirde gerçekleşmiş 7 opera prömiyerine odaklanarak operanın 400 yıllık tarihini gözler önüne seriyor.

 

 

1642’de Venedik’te gerçekleşen Monteverdi’nin prömiyeri ile başlayan seçki, Avrupa’nın tarihini opera aracılığı ile anlatacak. Saint Petersburg’da 1934 yılında perde açan Shostakovich’nin Lady Macbeth operası ile de son bulacak.

 

Rönesans’tan günümüze yedi prömiyeri mercek altına alan sergideki tarihi kostümler ayrıca dikkate değebilir. Operanın gelişimine adanan sıra dışı sergi, 25 Şubat 2018 tarihine kadar görülebilir.

 

 

Altı yılda hazırlanan seçkide Salvator Dali’nin Salome operası için hazırladığı kostümlerin çizimleri, ressam Manet’nin Tuileries Bahçelerinde Müzik tablosu ve Mozart’ın Figaro’nun Düğünü kompozisyonunun orijinali yer alacak.

 

 

Ziyaretçilere verilen kulaklıklar aracılığı ile dinleyebilecekleri operalar, sergide yer alan obje, tablo ve dokümanlara ses katacağı için sergi müzikal olarak tanımlanırken, Eva Gonzalès’in 1874 tarihli tablosunda ise opera izleyicilerinin kıyafetleri görülebilir.

 

Sergi, rock müziğinin Wagner’ı olarak tanımlanan David Bowie’nin Sarah Brightman ile Opera’daki Hayalet opera düeti ve Freddie Mercury’nin opera sanatçıları Monserrat Caballe ve Luciano Pavarotti ile seslendirdiği aryalar ile 400 yıllık operanın çağdaş müzikteki yerini hatırlatması ile de önem taşıyor.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.