• Arama

Trend: Dekorasyonda African Wax Print Tekstiller

3rd Culture markasının ardında imzası bulunan Zeynep ve Emre Rende “Inspired by the World, Created in Istanbul” mottosuyla geleneksel semboller ve Afrika tekstilleriyle şekillendirdikleri çok kültürlü tasarımlarını yerel zanaatkarlıkla sentezliyorlar. 8-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Paris Maison&Objet Fuarı öncesinde sergileyecekleri yeni tasarımlarını OGGUSTO ile paylaştılar…

 

 

3rd Culture markasının tasarım kimliğini tanımlar mısınız?

Emre Rende: 3RD Culture’ın temel ilkesi “Inspired by the World, Created in Istanbul”. Yani dünyadan ilham alan ve İstanbul’da yaratılan ürünler, tasarımlar yapıyoruz. Kreatif sürecimizi seyahatlerimizde karşılaştığımız renkler, çizgiler, yüzler ve hikayeler biçimlendiriyor. Hikayesi olan tasarımları seviyoruz. Afrika ve Orta Amerika yerlilerinin özgün sembollerinde kendimizi kaybediyoruz. Simetriyi çok seviyoruz. Farklı kültürlerin estetik çizgilerinin bir araya geldiği ve modern bir dekorasyon anlayışı ile buluştuğu bir görsel kimlik oluşturmayı deniyoruz.

 

Aswan Tote Çanta

Chaké Chaké Abajur Şapkası

Mazabuka abajur şapkalı Hwe Mu Dua aydınlatma

Eylül ayında Paris Maison Objet Fuarı’nda tanıtacağınız yeni tasarımlarınızdan bahseder misiniz?

 

 

Zeynep Rende: Ağustos ayında yeni yastık ve aydınlatma koleksiyonumuz ile New York’ta NY NOW fuarına katıldık. Tasarımlarımızın Florida ve Kaliforniya gibi iklimin sıcak olduğu Amerikan eyaletlerinden gelenler tarafından daha çok beğenildiğini görmek çok ilginçti. Maison&Objet'de ise yeni peştamal koleksiyonumuzu ve Bassa sehpalarımızı lanse ediyoruz. İlk peştamalımız Gana, Mmere Dane adlı Adinkra sembolü ile Türk dekoratif sanatında kullanılan Çintemani motifinden oluşan karma bir desen içeriyor. Farklı Bassa sehpalarımız ise yine batı Afrika’da Liberya’da kullanılan Bassa dilinin alfabesinin harflerinden esinleniyorlar. 

 

Bassa sehpa

Bassa sehpa

 

African Wax print tekstilleri ev dekorasyonunda hangi stil ve tasarımlarla kombinlemeyi önerirsiniz?

Zeynep Rende: Benim dekorasyon anlayışım sevdiğim her şeyi bir araya getirip beni tatmin eden bir birliktelik yaratmaktan ibaret. Ondan bence African Wax desenlerini ve renklerini seven herkes evinin bir köşesinde yastık veya lambaderlerimizi kullanabilecek bir yer bulabilir.  

 

 

Emre Rende: Ben canlı Afrika tekstilleri içeren ürünlerin İskandinav stilinde tasarlanmış mekanlara renk ve hareket katmak için çok güzel bir çözüm olduğunu düşünüyorum.

 

Zambezi koltuk

Emre Rende'nin objektifinden fotoğraf baskısı (45x30cm - 75x50cm)

Jambiani puf

 

2018 dekorasyon trendleri için öngörüleriniz neler? Evde yaşam şekilleri ne yönde değişiyor?

 

 

Emre Rende: Öngörülerimizden biri African Wax kumaşlarının 2016 ve 2017’de Fransa ve Avrupa’da gördüğü yoğun ilginin 2018 yılında dünyanın birçok yerine yayılması. NY NOW’da konuştuğumuz bir “trend tahmincisi”’de bize “Evet Wax geliyor hem de çok hızlı geliyor” diyerek bunu teyit etti. 

 

Kili kanepe

Bosaso tabure

Fela kitaplık

3rd Culture markasının gelecek projeleri arasında neler var?

Zeynep Rende: Gelecek projeler arasında peştamal koleksiyonumuzu ve kardeş markamız 3rd Culture USA’yi geliştirmek var. Aynı zamanda Etiyopya ve Myanmar fotoğraflarından oluşan yeni bir Fine Art baskı serisi hazırlıyoruz. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.