Sneaker Kültürü Radarımızda

 

Sneaker Kültürü Radarımızda

Brooklyn Müzesi; dünyayı saran sneaker çılgınlığının ışığında spor ayakkabıların tarihini inceliyor. Spor Ayakkabı Kültürünün Yükselişi, son on yılda küresel bir takıntı haline gelen spor ayakkabıların 19. yüzyıldaki çıkışlarından arzu nesnelerine dönüşmelerini anlatıyor.

Milyarlarca insan tarafından giyilen spor ayakkabıların, sosyal tarihini ve kültürel anlamlarını inceleyen sergi bu anlamda bir ilk. Sergide sadece erkek ayakkabıları olması maskülenlik ile ilgili düşünmeye sevk ediyor. 5 bölüm ve 150 parçadan oluşan koleksiyon içerisinde ilk spor ayakkabının yanı sıra Prada, Gucci, Louis Vuitton gibi son yıllara damga vuran tasarımcı spor ayakkabıları bulunuyor.

Damien Hirst, Jeremy Scott, Jeff Staple, and Kanye West gibi ünlülerin ayakkabılarını da görmek mümkün. Spor ayakkabı kültürüne yön veren filmlerden kareler, tarihi fotoğraflar, çizimler ve unutulmaz reklam kampanyaları aynı zamanda son 200 yılın hikayesini anlatıyor.

Adidas, Converse, Nike, Puma ve Reebok gibi üreticilerin arşivlerinden özel olarak gelen parçalar zaman içerisinde markaların kendi içlerindeki evrimlerini de gösteriyor. Adidas Stan ve Nike Air Jordon ikon haline gelmiş iki ayakkabı.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular