• Arama

New York Museum of Modern Art Koleksiyonu Paris’e Geliyor!

Çağdaş sanatın en önemli koleksiyonu sayılan New York Museum of Modern Art koleksiyonundan 200 eser, Paris’teki Louis Vuitton Vakfı’nda 11 Ekim’den itibaren görülebilir.

 

 

MoMA’nın eşsiz çağdaş koleksiyonundan 200 eser, müzenin altı farklı departmanından seçilerek oluşturulmuş. İlk defa Paris’te görülecek eserler farklı dönem ve malzemelerden yapıtlaştırıldığı ve sergiyi gezenlere de lineer bir güzergâh sunulduğu için ayrıca önem taşıyor.

 

 

Kurulduğu 1929 yılından günümüze sadece çağdaş sanata odaklanan MoMA koleksiyonun sahip olduğu ilk tablo olan Edward Hopper imzalı “House by the Railroad” en eğlenceli eser sayılan ilk Walt Disney çizimlerinden “Steamboat Willie” de seçkide yer alıyor.

 

Edward Hopper, “House by the Railroad”

Walt Disney, “Steamboat Willie”

 

Çağdaş ve modern sanatın dev isimlerinden Paul Cézanne’ın “The Bather”, Amerikan sanatında çağ açan Jackson Pollock imzalı “Echo: Number 25” ve Willem de Kooning’e ait “Woman I” eserleri de görülebilecek. Pablo Picasso’nun eserleri ise, resmedildikleri şehre geri döndükleri için ayrıca önem taşıyor.

 

Jackson Pollock, “Echo: Number 25

Paul Cézanne, “The Bather”

Willem de Kooning, “Woman I”

Son bölümde ise dünyadan seçilmiş çağdaş eserler arasında MoMA kolekiyonuna son iki yılda alınmış eserler görülebilecek. Kerry James Marshall imzalı “Untitled Club Scene” ve Shigetaka Kurita tarafından tasarlanmış 176 emojinin orijinal çizimleri öne çıkarken, Lele Saveri’nin “Gazete Bayii” enstalasyonu gerçekçiliği ile şaşırtıcı olabilir.

Fransa’da ilk kez sergilenecek eserler arasında dünyanın en tanınmış pop art eseri olan Andy Warhol’un Campbell çorba konserveleri, Paul Signac'ın "Opus 217” eseri ve Marcel Duchamp, Yayoi Kusama, Jasper Johns, Gustav Klimt ve René Magritte gibi yüzyıldır sanata yön vermiş isimlerin eserleri görülebilecek.

 

Andy Warhol

Paul Signac, "Opus 217”

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.