• Arama

Christian Dior’dan Parfüm Sergisi

Fransa’nın tarihi parfüm şehri Grasse’da bulunan Musée International de la Parfumerie, Christian Dior’un 70. yılını, “Christian Dior, Esprit de Parfums” sergisi ile kutluyor. Mayıs ayında başlayan sergi 1 Ekim’e kadar gezilebilir.

 

 

Sergide videolar, fotoğraflar, şişe ve mağaza sunumlarına ilave ziyaretçilerin koku noktalarında tüm parfümlerin ilk yaratıldıkları günden günümüze geçirdikleri değişimleri deneyimleme olanağı sunuyor.

 

 

Sergi, ünlü modacının Nazi toplama kampından kurtulan kız kardeşi Catherine için 1947 yılında yarattığı ilk parfümü Miss Dior ile başlayarak, 10 yıl boyunca bizzat yarattığı parfümlere odaklanan sergi, markanın parfüm ile olan tarihine odaklanıyor.

 

Dior arşivinden seçilen fotoğraf ve çizimler arasında 1999’da çıkan J’Adore parfüm şişesine ilham kaynağı olan Madelaine Dior ve ailene hikayesinin de görüldüğü sergide, minik Christian Dior’un fotoğrafları öne çıkıyor.

 

 

Christian Dior’un bizzat yarattığı parfümlere odaklanan sergide en sevdiği detay olan fiyonk ve yelpazeler sıklıkla görülürken, minyatür giysi ve kıyafetlere de yer verilmiş.

 

 

Baccarat tarafından üretilen koleksiyon şişeleri ve çizimleri arasında 1949 ve 1950’de Miss Dior için elde kesilmiş mavi ve kırmızı kristal şişeler hayranlık uyandırıyor.

 

 

Dior’un ikonik erkek kokusu Eau Sauvage’ın yıllar içinde değişen şişeleri ve reklam posterleri de unutulmamış. Uzun yıllar boyunca en tercih edilen after shave’ın koku noktası da ziyaretçilere nostaljik anlar yaşatıyor.

 

 

Müzenin daimi sergisi gibi koku duyusuna odaklanan sergi için hazırlanan hediyelik eşyalar ise, Dior markasının arşivlerinden seçilen çizim ve objelerden oluşturulduğu için incelenmeye değebilir.

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.