• Arama

Şebnem Buhara'nın Dekorasyon Atlası

Bou Art&Design’ın kurucularından Şebnem Buhara tasarladığı mekânlarda duyulara hitap eden özgün ve öznel bir dekorasyon aritmetiği yaratıyor. El işi tasarımlar ile zanaatkâr bir tavır sergileyen nadide objelerin başrolleri paylaştığı yaşam alanlarına ev sahibinin kimliğini yansıtan detaylar ve kimi zaman da nostaljik tatlar ekliyor. Doğal ahşap dokusu, pirinç cam gibi malzemelerin usta ellerden dönüştürülmüş halleri onun değişmezleri arasında.

 

Tasarladığınız mekanlarda severek kullandığınız markalar?

 

 

Takıntılı olduğum bir marka yok, dönem dönem koleksiyonunu çok beğendiğim markalar oluyor tabii ki, bir mekanı tasarlarken mutlaka ziyaret ettiğim firmalar var. Molteni, Hazz, Poliform, Mozaik, Poltrona Frau bunlardan birkaçı. Bou Art&Design Karaköy açıldığından beri, kendi oluşturduğumuz koleksiyona biraz torpil geçiyorum çünkü siparişlerimizi hazırlarken hep kendi mekanlarımı düşünerek yapıyorum. Gilles Caffier, Vanessa Mitrani, Anna Torfs gibi markalar mekanı tamamlayan ve inci gibi duran işleri olan markalar.”

 

 

Favori renk paletiniz?

 

 

Fark edilen detayları tercih ediyorum. Nötr renk paleti üzerine çarpıcı tonlar, taş renkleri üzerine yeşilin her tonu son dönem çok kullandığım renkler. Taş rengi, yeşil ve bronz yeni üçlümüz.”

 

 

 

Bu seneye damgasını vuran malzeme kombinasyonları nelerdir?

Kesinlikle doğa temalı desenler, Afrika ve Kızılderili çizgileri, şamanik motifler.”

 

 

İlham kaynaklarınız?

Tarzını beğendiğim birçok blog ve tasarımcı var. Ama ilham alma kısmında  biraz sıkıntı var. Çünkü internet hızlandığından beri birçok tasarım birbirinin tekrarı olmaya başladı. Tam bir şey çıkıyor derken internette çok benzerini görüyorum ve tasarım yarım kalıyor, sanırım "unique" olması konusundaki takıntımı iyileştirmem gerekiyor. Yerli dergileri her aybaşı alıyorum. Genel nabzı öğrenmek için çok iyi oluyor. Artık blog değil de instagram ve pinterest asıl ilgi alanımız. Geleneksel tasarımlara yöneldim son dönemlerde. O tasarımcılar da maalesef son derece protestan duruyorlar. Moda Arap kültürü üzerine kurulu olduğu için yalın sade ne varsa şu sıra favorim. Galeri adreslerini çok takip ediyorum. Refik Anadol gibi digital tasarımcılar bence vizyonun çok ilerisinde. interiorhints, mydesignlove, synarchitecture takip ettiğim instagram siteleri.”

Evini yenilemek isteyenlere önerileriniz?

Öncelikle fazlalıklardan kurtulmak lazım, mesela eve şöyle bir bakıp kıyamayıp atamadığınız ama sevemediğiniz en büyük objeye “bye bye” demek lazım. Sonrasında ise kendimizi iyi hissedeceğimiz atmosferi kurgulamak için bir yastık belki bir mum, bir bitki, dileğimizi yerine getirecek tılsımlı objeler koymak ve mekanın keyfini çıkartmak…”

 

 

Sizin için ev dekorasyonunun olmazsa olmazları nelerdir?

 

 

Doğru aydınlatma, doğru aydınlatma, doğru aydınlatma.”

 

 


 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.