• Arama

Cartier’in Tank Saati 100 Yaşında

Bu yıl 100 yaşına basan Cartier Tank, hiç bu kadar yeni olmadı. Her yaştan özgür ruhlu insanlar için stil ve şıklığın evrensel simgesi haline gelen bu saat, farklı dönemler arasında köprü kurarken, bir yandan da Tank Louis Cartier, Tank Américaine ve Tank Française gibi üç kült modelin çevresinde şekillenen modern bir yaşam stilini kararlılıkla yarattı.

 

 

Cartier Tank’in prototipi 1917’de tasarlandı ve saatçilikte bir referans model olarak yerini aldı. Tasarımın gücü, o dönemin moda olan detaylı kavisleriyle çarpıcı şekilde bağını koparmasında ve formunda uyguladığı sadelikte yatıyordu. Louis Cartier, Tank tasarımını bir tankın üstten görünüşüne dayanarak yaratmıştı ve bir efsane doğmuştu. Adeta altın oranın hakim olduğu formuyla Cartier Tank, ne tam kare, ne de tam dikdörtgen bir saat. 

 

Extra Thin Louis Cartier, 1982

Louis Cartier

Hem maskülen, hem de feminen olan Cartier Tank, özgürlüğün ve zarafetin cinsiyeti olmadığının kanıtı.

 

Catherine Deneuve

Prenses Diana

Gary Cooper

 

Tank Louis Cartier      

1922’de tasarlanan Tank Louis Cartier, Tank ruhunun özünü temsil ediyor. Louis Cartier, tüm yüzyıla uzanan özgün tasarımında, görkemli ve net çizgilere sahip çizgilerini, yumuşatılmış köşeleri ve kasanın içine katılmış çerçeve kulaklarını bir araya getiriyor.

 

 

 

Tank Américaine          

1987’de tasarlanan ve 1989’da sunulan Tank Américaine, Tank Cintrée saatinin kıvrımlı kasasını yeniledi. Dikey kenarları yumuşatılırken dikdörtgen kasa çok daha kompakt oldu. Yeni Tank Américaine ise, çağdaş ve ölçülü estetiğiyle orijinal Tank’in ruhunu dışa vuruyor.

 

 

Tank Française              

Tank Française, 1996’da tasarlandığında Tank saatlerinin biçimsel özelliklerinde bir dönüşüm yarattı. Saatin formu, çizgilerde, hacimde ve malzemede kusursuz bir devamlılık yaratan kavisli kasada ve bilezikte kendini gösteriyor.

 

Tank Cintrée Skeleton              

Kare ve dikdörtgen arasında tereddüt yaşayan Cartier, ilk saatlerinden biri olan ve kavisli tasarımıyla bileği saran Tank Cintrée için dikdörtgen bir form tercih etti. Bir sanat eseri olarak kabul edilebilecek bu saat, cesur bir estetiğin tüm zarafetini, benzeri görülmemiş, olağandışı bir kalibreyle bir araya getiriyor.

 

 


 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.