En İyi Mücevherler

 

En İyi Mücevherler

 

 1001 Gece Masalları gerçek olsaydı sandığının içinde en iyi mücevherler olurdu mutlaka. OGGUSTO olarak hayalleri süsleyen mücevherleri derledik.

Cartier’nin ikonik tasarımı panter, mücevher dünyasına damgasını vurmuş bir efsanedir. Markanın eski kreatif direktörü Jeanne Toussaint, 1948’de yarattığı bir zümrütün üzerine oturan panter broş ile hem lakabı olan panteri hem de kendisini ölümsüzleştirmiş oldu.

Amerika’nın 178 yıllık tasarım evi ve dünyanın en iyi mücevhercilerinden olan Tiffany, eşsiz tasarımlarının yanısıra yarattığı dünya ile bir efsane ve saf romantizmin simgesidir. Jean Schlumberger imzalı Croissilion bilezikler 19. yüzyıl mine sanatını günümüze taşıyor. Gem Palace, 1852’den beri pembe şehir Jaipur’da Maharajalar’ın antik mücevherlerinden Hint elişçiliğinin en güzel örneklerini taşıyan modern mücevherlere kadar birçok tasarıma imza atıyor. Bu tasarımlar mücevher sandığının etnik süsü olacak bir tasarım.

Chanel ve En İyi Mücevherler

Coco Chanel’in “Bir mücevherin amacı kadının hayranlık uyandırmasını sağlamak olmalıdır, zenginliğini göstermek değil.” düşüncesiyle yarattığı tüm mücevherler ikon olmayı hakkediyor. Artık bir simge haline gelmiş kamelyalı tasarımları arasında seçim yapmak zor. Mücevher tutkunlarının tapınağı olan Place Vendôme’un en eski mücevhercisi olan Boucheron’un yarattığı bir çok ilk ve hayranlık uyandıran çok farklı koleksiyonları olsa bile; hayvanlar alemini renkli ve değerli taşlarla buluşturduğu koleksiyonu mücevher dünyası tarafından gıpta ile takip ediliyor. 1920’lerde Paris’e ressam olmak amacıyla gelen Dük Verdura, Coco Chanel ile tanışarak efsanevi bir tasarımcı oldu. Dünyayı sarsan tasarımlarından tercihimiz pek tabii ki Malta Haçı’ndan esinlenen bir cuff ama mümkünse tek değil çift takın. Gerçek bir mücevher tutkunu için hazinesinde bir taç olması vazgeçilmez. Taçlar mücevher tarihinin en gizemli hikayelerine konu olan; en büyüleyici, en romantik öğeleri. Napolyon’un mücevhercisi Chaumet ise taç konusunun tartışmasız duayeni.

Mücevher dünyasının peri kızı

Mücevher dünyasının peri kızı Van Cleef & Arpels… Her bir taşın yuvaya özel kesildiği ve hiçbir tırnak, yuva ya da birleşme yeri göremeyeceğiniz elişçiliği harikası Mystery Set™ bir yakut broş tüm bakışların bir anda size dönmesini garanti ediyor. İtalya’nın efsanevi markası Buccellati, Ortaçağ elişçiliğine sadık kalarak oya gibi işlenen mücevherleri ile insanı gerçekten başka bir boyuta götürüyor. Özellikle bir dantelin zerafetine ve detayına sahip olan tasarımları elişçiliğinin en güzel örnekleri. Avusturya İmparatorlarına hizmet vermiş olan ve sadece Minih’ta mağazası bulunan Hemmerle’nin tasarımları yalnızca mücevher tutkunlarının değil sanat koleksiyonerlerinin de gözdesi. Değerli taşları en sıradan hammaddelerle birleştirmeye cüret eden Hemmerle’nin her parçası birbirinden özel. Bu kült mücevher tasarımcısı peşinden koşturmayı çok iyi biliyor. Place Vendôme’daki mağazasının vitrini yok, saatleri yok, reklam yapmıyor ve kapıları sayılı isme açık. Yılda sadece 70-80 tasarım yaratan Joel Arthur Rosenthal, yakışmayacağını düşündüğü bir kişiye satış yapmama hakkını kendine saklıyor.

Pırlantaların Kralı

Efsanevi pırlantalara sahip olma şansına erişmiş olan Harry Winston’ın lakapları arasında “Yirminci Yüzyılın Tavernier’si” ve “Pırlantaların Kralı” olması tesadüf değil. Mücevher sandığı Harry Winston imzalı bir ağır mücevhersiz tamamlanmış sayılmaz. Söz konusu inci olduğuna akla gelen ilk mücevher markası olan Mikimoto, dünyanın en güzel ve en parlak incilerini yetiştirmek için 1893 yılında yarattığı özel tekniği hala kullanıyor. Saflık ve masumiyet simgesi incilerden oluşan bu harikulade kolye mücevher sandığının olmasa olmazı. “Dünyanın En Muhteşem Mücevherleri” tanımlamasının sahibi Graff cüretkar mücevherleriyle akılları baştan alıyor. Dünyanın en güzel pembe pırlantalarının keşfedilmesinin ardından ilk alıcı olan Graff, bütün taşları tek bir mücevherde kullanarak sıfatının hakkını veriyor. Mücevher dünyasının renk ve ahenk konusundaki en cesur ismi Bulgari. Markanın DNA’sı haline gelmiş, kabuşon kesimler, volümlü mücevherler, cüretkar renk kombinasyonları ile Bvlgari, mücevherlerinde Akdeniz renkliliğini yaşatıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular