5 Adımda Evinize Sahil Havası Katın

Denizin maviliklerinden, kumsalların dingin coğrafyasından ilhamını alan sahil evleri pencerelerini doğaya ve denizden gelen meltemlere açar. Sahil evlerinin sakin, ferah ve hafiflik hislerini pekiştiren dekorasyon kodlarında mavi ve beyazın egemenliğinde kurgulanmış yalın formlar saklıdır. Gücünü deniz, güneş ve kumsalın verdiği özgürlük hissinden alan bu tarzın anatomisinde ise rahatlama, dinlenme ve düş kurma eylemlerine yer açan konformist seçimler vardır.

 

1. Dışarısı ve içerisi arasındaki sınırları kaldırın

 

 

Uzmanlar diyor ki eğer denize veya akan bir suya her gün 5-10 dakika ayırır ve onu izlerseniz pozitif etkisinden ötürü daha mutlu hissedersiniz ve bağışıklı sisteminiz güçlenir. Feng Shui felsefesine göre evde kullandığınız cam malzemeler suyu temsil eder ve mekana suyun enerjisini taşır. Sahil havasını taşımak istediğiniz mekanınızda köşeli ve keskin formlara yer yok. Seçimleriniz suyun izini takip eden kıvrımlı, akışkan ve dairesel formlardan yana olmalı. 

 

 

2. Wabi Sabi felsefesine kulak verin

 

 

Wabi Sabi tıpkı Feng Shui gibi bir Japon yaşam felsefesidir. Ancak Feng Shui’nin katı kurallarına karşı daha ılımlı, daha sakin bir duruşu vardır. Hızlı, özensiz ve tüketim çılgınlığıyla dolu bir yaşamın içinde vaha gibi bizleri kucaklar. Doğal veya el yapımı objelerdeki basitliği, sessizlik ve dinginliği; alçakgönüllü bir zarafeti; yapımı sırasında ortaya çıkan ve objeyi sıra dışı, benzersiz kılan tesadüfi kusurları öven Wabi ile yaşla gelen berraklık, sükunet ve güzelliği; objenin hayatının geçiciliğini hatırlatan üzerindeki aşınmışlık ve tamir izlerini seven Sabi’nin sentezidir.

 

3. Kumsalın meditatif etkisini mekana taşıyın

 

 

Mavi-beyaz ikilisini dekorasyonda ham dokular, tropik bitkiler, halatlı tasarımlar, çizgili tekstillerle birleştirin. Kurguladığınız huzur dozu yüksek bu vahada marin detaylara, deniz feneri, çapa gibi aksesuarlara yer verebilirsiniz. Kumsallardan topladığınız çakıl taşları ve deniz kabuklarıyla yarattığınız minik mizansenlerin yanında lavanta esanslı bir mum yakarak  zihin ve bedeninizi rahatlatabilir yaşam alanınıza kumsal terapisi uygulayabilirsiniz.

 

 

4. Negatif frekanslardan uzak durun

 

 

Kişisel kozanızın sizi sakinleştiren, dış dünyadan ve negatif frekanslardan soyutlayan mucizevi bir yer olduğunun farkına varıp mekândaki pozitif titreşimlerin gücünü ahşap, seramik, keten, hasır gibi doğal dokularla arttırabilir böylece sahil evlerinin ruhunu yaşam alanıza taşıyabilirsiniz. Evlerde kullandığımız elektronik aletler elektromanyetik dalgalar yayarlar ve bu da sağlıksız bir atmosfer yaratır. Buna bağlı olarak mekânın enerjisi düşer ve içinde yaşayan insanın bağışıklık sistemi zarar görerek sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle yatak odasında elektronik alet bulundurmamak, kullanmadığımız zaman onları kapatmak ve uykuda çalışır bırakmamak önemlidir.

 

5. Bitkilerin yaratıcı gücünden faydalanın

 

 

Konfor ve rahatlama hissi sahil evi stilinin olmazsa olmazlarından biri. Geniş kanepeler, bol yastık, bleu-blanc porselenler, çini zeminler, beyaz fonlar üzerine kurgulanmış mavi dokunuşlar, hasır sepetler ve yeşil bitkiler ise sahil evlerinin dekorasyon lugatındaki diğer oyuncular. Çiçekler ve bitkiler evde iyi enerjilerin akmasını sağlamakta büyük rol oynarlar. Evde sükunet ve huzuru pekiştiren lilyumlardan veya evin chi enerjisini yükselten mimozalardan mekanlarınızda faydalanabilirisiniz.

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.