Çatıda Sanat

 

Çatıda Sanat

Çatıda sanat konsepti ile her yıl farklı enstalasyonlara ev sahipliği yapan New York Metropolitan Müzesi'nin çatısı, bu yıl 1 Kasım'a kadar Fransız sanatçı Pierre Huyghe'ü ağırlıyor. OGGUSTO son beş yılın çarpıcı sanat eserlerine göz attı. Bu seneki enstalasyon, yerinden sökülmüş taşlar, NY’un birçok gökdelenini destekleyen dip kayadan koparılmış büyük bir kaya parçası ve dev bir akvaryumdan oluşuyor.

Akvaryumda, Manhattan kayasına benzer büyüklükte lav taşı, değişime uğramamış ilkel dönem solucanları ve küçük kurbağa karidesi bulunuyor. Bilgisayar kontrollü sıvı kristal teknolojisi sayesinde kalın, transparan duvarlar ara ara opak beyaz hale gelerek içeriyi görünmez kılıyor.

Enstalasyon, 450 milyon yaşındaki kaya parçası ile günümüzün teknolojisini biraraya getirerek yapay ve doğal arasında bir oyun yaratıyor. Çatı Bahçesi Görevi : Dan Graham ile Günther Vogt, 2014 Çatı Bahçesi Görevi : Imran Qureshi, 2013 Toma's Saraceno Çatıda : Bulut Şehir, 2012 Anthony Caro Çatıda : 2011 Doug + Mike Starn Çatıda : Büyük Bambu, 2010  

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular