• Arama

Beril Başaran ile Mekanda Zamansızlık Olgusu

2011 yılında Mina isimli mega yatın iç mekan tasarımı projesiyle CMB Yacht firmasına “Uluslararası The International Yatch Awards” ödülünü kazandıran Beril Başaran kendi dekorasyon stilini şöyle tanımlıyor: “Doğal taş, ahşap ve natürel keten dokulu kumaşların bir arada kullanımı, demir, bronz veya bakır gibi metal aksesuarlar ve aydınlatmalar, çağdaş tasarımlarla zamansızlık olgusunu yaratma arzusu tasarladığım mekanların stil şifreleri arasında.” Artebel Design'ın kurucusu Beril Başaran'ın dekorasyon seçimlerine odaklanıyoruz.

 

Tasarladığınız mekanlarda severek kullandığınız markalar?

“B&B Italia, Vitra, Morosso, Tom Dixon.”

 

 

 

Favori renk paletiniz?

 

 

“Koyu gri, pastel pembe ve uçuk yeşil gibi romantik renkler ile geometrik desenlerin birlikte kullanımı bu senenin en popüler tarzı oldu. Yanık turuncu ve gece mavisi de bu renklere alternatif olacak.”

 

Baxter marka Colette sandalye, Moda Bagno

 

Bu sene dekorasyonda öne çıkan malzeme ve stil kombinasyonları nelerdir?

“African & Moroccan etnik ve natürel dokunuşlar, büyük boy yeşil bitkiler bu sene öne çıkıyor. Geçmişin izlerini taşıyan karakteristik çizgilere sahip sade stilleri, savurganlığa sınır getiren az çoktur anlayışını ve yaşanmışlığı daha ön planda göreceğimiz bir dönem.”

 

 

 

İlham kaynaklarınız?

“Hayat önceleri Google, sonrasında Pinterest ve Instagram ile kolay ulaşılabilir bir hal aldı. Fakat yaşamak ve hissetmek başka bir boyut. Euroluce, Milano Design Week ve Milano yıllardır vazgeçilmezlerim arasında. Dimore Studio, Nilufar Gallery, Venedik Mimarlık Bienali, İstanbul Tasarım Bienali ayrıca Paris-London Fashion Show’larını renk ve dokuları görmek için takip ederim. Wallpaper, OGGUSTO gibi design haber kanalları aracılığıyla da mekan, aydınlatma ve mobilya tasarımcılarını yakından takip ediyorum. Güncel tasarımcılar olarak ise; Paola Lenti, Patricia Urquiola, Kelly Wearstler, Yabu Pushelberg, Tom Dixon, Garden Guillaumier…”

Evini yenilemek isteyenlere önerileriniz?

 

 

“Ev özel bir mekan, “yuva” bile diyoruz. Sıcak, konforlu ve yaşanabilir olmalı. Çağdaş tasarımlar, natürel malzemeler, özgün çizgiler ve soft renkler tercih edilmeli.”

 

 

Sizin için ev dekorasyonunun olmazsa olmazları nelerdir?

 

 

“Anlaşılabilirlik, amaca ve kullanıma uygun mekan yaratmada olmazsa olmaz noktalardandır. Ev dekorasyonunda en önemli noktalardan biri de aydınlatmadır. Her mekan için özel bir aydınlatma yapılması önem taşır. Mum bile olsa..”

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.