• Arama

Doğanın Gücü Bu Sergide!

Yüzyıllarca doğanın kompleks güzelliğinden ilham alınarak yaratılan 75 kıyafet ile anlatılan hikâye, 18. yüzyıldan günümüze gelen bir masal gezintisini andırabilir. Tasarımlar kadar yaşam biçimi ve günlük hayatı etkileyen doğaya farklı bir bakış açısı sunan sergi, 18 Kasım’a kadar New York FIT Müzesi’nde görülebilir.

 

 

On farklı bölüme ayrılan sergide üç yüzyılda bilim, edebiyat ve filozofik gelişmelerin de görüleceği sergide bunların moda ile olan derin bağları da irdelenecek. Yeni kıtaların keşfi ile kuş bilimindeki gelişmelerin, özellikle giysi ve aksesuarlarda kullanılan uzun tüyleri etkilemesi ile öne çıkıyor.

 

Sergi, natüralist Alexander von Humboldt’ın düşüncelerinden yola çıkarak başlıyor. Charles James‘in çiçek elbisesi ile Pierre Hardy’nin elbiseleri ise Kraliçe Marie Antoinette’in başlattığı sadeleşme hareketine gönderme yapması ile öne çıkıyor.

 

 

Vahşi hayvan desenleri, doğada kamuflaj için oluşmuş olsa da, çağdaş yaşamda kullanıldığında daha çabuk fark edildiklerinden, doğal hayattaki amacı ile ters düşmesi ile öne çıkıyor.

 

Alexander McQueen

Jean Paul Gaultier

Valentino

 

Doğadan esinlenen modacılar arasında sayılan Dolce & Gabbana kadar Alexander McQueen tasarımları arasında kelebek ve güvelerden ilham alarak gerçekleştirdikleri kıyafetler oldukça dikkat çekici sayılabilir.

 

Sergide yer alan, Arzu Kaprol’ün 2014 sonbahar koleksiyonunda yer alan şimşek desenli kıyafeti ise, ince el işçiliğini, şimşek fotoğrafının tüm detaylarını aktarabilen dijital baskı tekniğini çağdaş sentetik kumaşlara uygulaması ile dikkat çekiyor.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.