• Arama

Doğanın Gücü Bu Sergide!

Yüzyıllarca doğanın kompleks güzelliğinden ilham alınarak yaratılan 75 kıyafet ile anlatılan hikâye, 18. yüzyıldan günümüze gelen bir masal gezintisini andırabilir. Tasarımlar kadar yaşam biçimi ve günlük hayatı etkileyen doğaya farklı bir bakış açısı sunan sergi, 18 Kasım’a kadar New York FIT Müzesi’nde görülebilir.

 

 

On farklı bölüme ayrılan sergide üç yüzyılda bilim, edebiyat ve filozofik gelişmelerin de görüleceği sergide bunların moda ile olan derin bağları da irdelenecek. Yeni kıtaların keşfi ile kuş bilimindeki gelişmelerin, özellikle giysi ve aksesuarlarda kullanılan uzun tüyleri etkilemesi ile öne çıkıyor.

 

Sergi, natüralist Alexander von Humboldt’ın düşüncelerinden yola çıkarak başlıyor. Charles James‘in çiçek elbisesi ile Pierre Hardy’nin elbiseleri ise Kraliçe Marie Antoinette’in başlattığı sadeleşme hareketine gönderme yapması ile öne çıkıyor.

 

 

Vahşi hayvan desenleri, doğada kamuflaj için oluşmuş olsa da, çağdaş yaşamda kullanıldığında daha çabuk fark edildiklerinden, doğal hayattaki amacı ile ters düşmesi ile öne çıkıyor.

 

Alexander McQueen

Jean Paul Gaultier

Valentino

 

Doğadan esinlenen modacılar arasında sayılan Dolce & Gabbana kadar Alexander McQueen tasarımları arasında kelebek ve güvelerden ilham alarak gerçekleştirdikleri kıyafetler oldukça dikkat çekici sayılabilir.

 

Sergide yer alan, Arzu Kaprol’ün 2014 sonbahar koleksiyonunda yer alan şimşek desenli kıyafeti ise, ince el işçiliğini, şimşek fotoğrafının tüm detaylarını aktarabilen dijital baskı tekniğini çağdaş sentetik kumaşlara uygulaması ile dikkat çekiyor.

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.