• Arama

7 Adımda Seyahat Şıklığının Kodları

Uçak seyahatlerinde rahatlık mı şıklık mı çok büyük bir ikilemdir. Hem rahat olup hem de şık olunabilir mi sorusunun cevabını İmaj ve İletişim Danışmanı Özlem Çakır OGGUSTO için yazdı. 


İdeal Kumaş Seçimleri

Hava alan, doğal dokulu olup terletmeyen, içinde hafif lycrası olan (hareket kabiliyeti ve kan dolaşımı için) hem de çok buruşmayan kumaşlar tercih edilmeli. Üstlerde pamuklu gömlekler ve tişörtler, altlarda taytlar ya da lycralı boru paça ya da skinny jeanler, kanvas ya da pamuklu pantolonlar ideal. Uzun yolcuklarda pamuklu eşofmanlar hayat kurtarıyor. Çok bol salaş pijama tarzı modaya da uygun olduğu için harika seçenekler olarak karşımıza çıkıyor.

 

Hava Değişikliklerine Karşı

Hem kadın hem erkeler için havalandırmalardan zarar görmemek için V yaka kaşmir  kazaklar idealdir. Tişört üzerine kazak giymekten hoşlanmayanların tercihi ise kaşmir bir şal  olmalı. Uçak seyahatlerinde her daim kat kat giyinmek sıcak ve soğuğa karşı bizi koruduğu için işe yarar.  İnce kaşmir ya da pamuklu atkılar da boğazımızı hem havalandırmalardan hem de uçaktan inerken karşılaşabileceğimiz rüzgardan korur.

 

Yorgunluğu Gizlemek Mümkün

Şık bir çift koyu camlı gözlük özellikle uzun yolculuklarda saat farkından kaynaklı uykusuzluğumuzu gizleyemediğimizde gözlerimize yardımcı olacaktır.

 

 

Renk Altenatifleri

Yaz aylarında kısa yolculuklarda açık renkler, nötr tonlar, pasteller ideal renklerdir. Uçaktan indiğimizde güneş ışınlarını koyu renkler kadar üzerimize çekmez. Uzun yolculuklarda kirlenme ve üzerimize bir şey dökülme riskine karşı koyu renkler her zaman doğru seçimdir.

 

 

Rahatlığın Formülü Ayakkabılar

Hem kısa, hem uzun yolculuklarda hem erkekler hem kadınlar için en önemli konu ayakların rahat olmasıdır. Bazen 1 saatlik uçuşta dahi ayaklar şişebiliyor. Çok rahat hatta ayağımıza yarım numara kadar büyük gelen spor ayakkabılar ya da tabanı çok rahat, derisi yumuşak loaferlar ideal olacaktır. Hanımlar en azından seyahat boyunca topuklu ayakkabı ve kış aylarında da özellikle uzun yolculuklarda çizme kullanmamalıdırlar.

 

Tote Çanta Olmadan Asla

Uçakta ve seyahatte her daim lazım olacak, her şeyi alabilecek, boyutta ve hafiflikte bir çanta şart. İçine ne koymalı; Pasaport, cüzdan, cep telefonu, charger, kulaklık, ıslak mendil, el kremi, nemlendirici, ciklet, nane şekeri, sağlıklı atıştırmalıklar, dudak nemlendiricisi, vitaminler, gerekiyorsa ilaçlar, kitap, kalem, magazin, ipad, gözlük.

 

 

Şapkasız Çıkmayanlar

İlkbahar ve yaz aylarında uçak seyahatlerinde yanımızda olması gereken önemli aksesuarlardan biri de şapkadır.  Uçaktan iner inmez çok sıcak günlerde güneş çarpmasına karşı önlem almayı sağlar.

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.