Tatil Destinasyonunuza Göre Evinizi Dekore Edin

Yaz geldi, içimiz kıpır kıpır, aklımız ise sürekli bir yerlere gitme niyetinde. Hayatta kaldığımız yerin kenarını kıvırıp doğayla iç içe egzotik diyarlarda küçük bir kaçamak yapmak kulağa hoş geliyor. Kültürü, gelenekleri ve özgün dokularıyla cazibesi yüksek tatil rotalarının stil pasaportunu çıkarıyor sizi renkli bir yolculuğa davet ediyoruz.

 

Meksika

Azteklerden günümüze zengin bir kültürel mirasa sahip bu renkli ülkenin eğlenmeyi seven cana yakın insanları evlerinde tropikal doğadan ilhamını alan bir stile kucak açıyorlar. Natürel malzemeler, hasır örgüler, el işi dokumalar, fuşyadan sarıya, turkuazdan turunculara uzanan çarpıcı bir renk skalasıyla karşımıza çıkıyor.

 

 

Bugün bir stil ikonu olarak tarihe geçen ressam Frida Kahlo’nun Mexico City Coyoacan’daki evi Meksika stilini gözler önüne seren en güzel örneklerden. Geleneksel mimari detaylarla kurgulanan evin bahçesinde jungle etkisi yaratan tropik bitkileri görmek mümkün.

 

 

Sarape adı verilen geleneksel dokumalar, el işi hasır örgü aydınlatmalar, seramik sofra aksesuarları, geometrik Aztek motifleri Meksika stilinin değişmezleri arasında. 

 

 

 

 

Japonya

Doğunun mistisizmini tabiat harikalarıyla zamansız ve kaygısız bir şekilde bir araya getiren Japonlar doğa ile uyum içinde yaşamanın sırrını çözmüş bir toplum. Geleneksel el işi tekniklerini babadan oğula bugüne kadar korumayı başarmış, yerel kimliklerini ve kendilerine özgü stillerini muhafaza etmeyi başarmışlar.

 

 

Az ile çoğu yaratmayı işaret eden zen stili Japon yaşam sanatında etkisini bedensel ve zihinsel arınma sağlayan bir dekorasyon yaklaşımıyla hissettiriyor. Yalın formlar natürel malzemeleri şekillendiriyor.

 

 

Zamansız, çevreye duyarlı ve dingin bu stilde her şey siz odaklı düşünülmüş. Amaç sakinleşmek, dinlenmek ve rahatlamak…

 

 

 

 

Fas

Mistik bir masal misali gelenekselin sadeleştirilerek sunulduğu yerel ve özgün tatlar içeren bir stil Fas stili. Doğal malzemelerin parlak ve göz alıcı renklerle karışımı, el işçiliğinin en güzel örnekleri, kabile sembolleri, desenleri ve safari etkisi.

 

 

Anatomisinde rahatlık, samimiyet ve kişiselliğin kesiştiği kurgular, ilhamını Sahra Çölü’nün göçebe toplumu Tuareg’lerden alan detaylar ve dokuma tekstillerle karşımıza çıkıyor.

 

 

Toprak renklerinden mineral tonlarına geçiş yapan çöl renkleri dekorasyonda tarçın tonlarıyla dengeleniyor. Ham ahşap dokular, handıra dokumalar, hasır örgüler, makrameler, Beni Ourain kilimler, keten tekstiller, deri puflar Fas stilinin stil kodları arasında.

 

 

 

 

Yunan Adaları

Denize yakın kurgularla huzura ve sakinliğe yelken açan bu stil Mikonos, Santorini, Paros gibi Yunan adası sahillerinde kendini gösteriyor.

 

 

Hafiflik, akışkanlık, doğal ahşaplar, deniz altı dünyasından esinlenen desen ve formlar, fonuna beyaz rengini alan kurgularla sentezleniyor. Akdenizli stilin konformist mekan algısı Yunan adalarının özgür dekorasyon kodlarına ışık tutuyor.

 

 

Patine dokular, şile bezi tekstiller, ham yüzeyler, mavi ve beyazın başrolünde olduğu bir renk paleti samimi ve davetkar bir atmosfer yaratıyor. Mutluluk ve hazzı merkezine alan dekorasyon anlayışı uzanma, yayılma ve sallanma eylemlerini gerçekleştirebileceğiniz tasarımlarla zenginleştiriliyor.

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.