• Arama

Rus Çarı ile Versay Sarayı’nda Baloya Katılmak İstemez misiniz?

Rus Çarı Peter’in Fransa ziyaretinin 300. yılı, Versailles Sarayı ve Saint Peterburg Hermitage Müzesi işbirliği ile hazırlanan sergi ve etkinlikler ile kutlanıyor. “Büyük Peter, Fransa’da Bir Çar; 1717” sergisinde ülkeler arasında gerçekleşen kültürel etkileşim vurgulanırken, iki hükümdar arasındaki büyük yaş farklı resmedilmiş eserlerde görülebilecek.

 

 

Ziyaretçiler, Rus Çarının izinden Versailles Sarayı’nı gezebilecek. Rusya’ya edebiyat, kültür, tıp, mimari, bilim ve teknoloji gelişmelerini götürmek için gelen Romanov Hanedanı kurucusu olan Çarın kişisel eşyaları da sergilenecek.

 

 

Belirli tarihlerde düzenlenecek balolarda, dönem kostümleri giyerek hakiki Versailles ihtişamını yaşamak mümkün olabilecek. Seçenekler arasında sarayın özel odalarını ziyaret, gösterileri izlemek ve nadiren açık olan Opera binasında gösteri bulunuyor.

 

Ünlü aynalı salonda gerçekleşen etkinliklerde dönem danslarını öğrenmek,  Kral’ın düzenlediği gösterileri izlemek, barok bilardo ve tavlaya benzerliği ile şaşırtabilecek trictrac oynamak mümkün. Balo süresince düzenlenen havai fişek gösterileri de izlenebilir.

Sergi, sarayın bahçesinde bulunan Grand Trianon Sarayı’nda görülebilecek. Yaz boyunca düzenlenecek opera, tiyatro, ışık gösterileri arasında 24 Haziran gecesi düzenlenecek Büyük Maskeli Balo’nun heyecan ile beklendiğini de hatırlamakta fayda olabilir. Sarayın dekoru, kostümler arasında selfie çekenler ise, sürreal manzaralara sebep olabilir. 

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.