• Arama

Uluslararası Çağdaş Mobilya Fuarı ICFF 2017

New York şehri her yıl olduğu gibi bu sene de Mayıs ayında tasarım dünyasının kalbinin attığı eşsiz bir destinasyon olarak karşımıza çıktı. Yıldız markaların yeniliklerine şahit olurken şehrin dört bir tarafında düzenlenen sergiler, açılışlar ve partilerle kültürel ve tasarımsal doygunluğa ulaştık. Bu yıl 29’uncusu düzenlenen Uluslararası Çağdaş Mobilya Fuarı ICFF, mobilya tasarımında son trendlere ışık tuttu. Dört gün devam eden ICFF maratonu süresince, 700'den fazla katılımcı markanın ürünlerini sergiledikleri Javits Kongre Merkezi’ni 32.000'den fazla kişi ziyaret etti.

 

ICFF Editör Ödüllerini Kazananlar

Her yıl düzenlenen ICFF Editör Ödülleri 12 farklı kategoride sahiplerini buldu. Dezeen blog'unun editörlerinden Dan Howarth, Interior Design dergisinden Annie Block, Stroll Productions Medya şirketinden Melissa Feldman, Architizer'dan Sheila Kim ve Metropolis dergisinden Paul Makovsky'nin oluşturduğu jüri yılın en iyilerini değerlendirdiler.

 

1. En yenilikçi malzeme: Shore Rugs

 

 

Hem dış mekan hem de iç mekan kullanımlarına uygun Shore Rugs tasarımları, su geçirmez, yanmaz, hipoalerjenik, kaymaz, kolay temizlenebilir ve sürdürülebilir olma özellikleriyle dünyanın ilk ergonomik halıları olarak karşımıza çıkıyor. Silikon kordonların elde örülmesiyle yaratılan halılar farklı renk ve model seçenekleriyle kişiye göre tasarlanabiliyor.

 

02. En iyi mimari aydınlatma: Delta Light "Midispy Trimless"

 

 

1989'dan beri aydınlatma sektörünün duayen markaları arasında yerini alan Belçikalı Delta Light, Spy serisi kapsamında tasarladığı Midispy Timeless modeliyle yalın, fonksiyonel ve estetik kodları aynı tasarımda bir araya getiriyor.

 

03. Sağlık: Pratt Institute "Design For The Mind" projesi

 

 

Pratt Enstitüsü'nün geliştirdiği proje, hafıza fonksiyonları zarar gören Alzheimer hastalarının günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı detaylar içeren ev tekstili ürünlerinden ve mobilya tasarımlarından oluşan bir koleksiyonu kapsıyor.   

 

04. En iyi dış mekan mobilyası: Dvelas

 

İspanyol Dvelas markası eski yelkenlerden dönüştürdüğü tasarımlara imza atıyor. Yer minderlerinden, daybed'lere, tabureden sehpalara kadar uzanan geniş ürün skalası limited edition olarak her biri elde üretilen tasarımlardan oluşuyor.

 

05. En iyi oturma birimi: Bla Station

 

 

İsveçli Bla Station markası için Thomas Bernstrand ve Stefan Borselius'un tasarladığı Bob serisi esnek formunun ardında sınırsız tasarım seçeneği sunuyor. Koltuktan kanepeye, kanepeden pufa dönüşebilen modüllerden oluşan Bob Koleksiyonu geçtiğimiz Stokholm Mobilya Fuarı'ndan da ödülle dönmüştü.

06. En iyi koleksiyon: Jun Aizaki imzalı Exchange Koleksiyonu

 

 

Williamsburg, Brooklyn merkezli mültidisipliner tasarım şirketi Crème'in yaratıcısı Jun Aizaki'nin Stellar Works için tasarladığı Exchange Koleksiyonu geleneksel teknikleri çağdaş formlarla sentezleyen bir tasarım diline sahip.

 

07. Yılın yükselen tasarımcısı: Trueing

 

 

Bundan dört ay önce kurulan Brooklyn merkezli tasarım stüdyosu Trueing oluşturduğu aydınlatma serisiyle tasarım eleştirmenlerinden de artı puanları toplamıştı. Pirinç disklerin entegre edildiği masa lambaları ışığın büyüsünü estetik formuyla birleştiriyor.

 

08. En iyi tekstil markası: Louise Gray

 

 

Minneapolis'li tekstil markası Louise Gray, sürdürülebilir malzemelerle her birinin el işçiliğiyle dokunduğu ev tekstilleri tasarlıyor. Mutluluklar duyularla doğru orantılıysa Louise Gray dokunma duyunuzu tetikleyen nevresim, yatak örtüsü ve yastıklarıyla yaşam alanlarını giyindiriyor.

 

09. En iyi mutfak ve banyo: Matteo Thun ve Antonio Rodriguez tasarımı "Nice"

 

 

Fantini markası için Matteo Thun ve Antonio Rodriguez tarafından tasarlanan Nice serisi şeffaflığının ardında renklerle tazelenen tasarım şifrelerine sahip. Optik efektlerle hareketlendirilmiş detaylar armatür tasarımlarının cazibesini yükseltiyor.

 

10. En iyi kabin tasarımı: Two Parts ile Katie Shima

 

 

Brooklyn'li Two Parts markasının seramik led aydınlatmalarıyla tasarlanan mekan Katie Shima'nın imzasını taşıyor. Mavi modüllerin geometrik formlarla bir araya getirilerek tasarlandığı kompakt mekan, aydınlatmaların çekiciliğini artıran bir zemin hazırlıyor.

 

11. En iyi dekoratif aydınlatma: Jason Krugman Studio for Jupiter

 

 

Işığı üçüncü boyuta taşıyan eşsiz aydınlatma tasarımlarıyla adından söz ettiren Jason Krugman Studio, Jupiter aydınlatma ile sanatsal estetiği teknolojik inovasyonun süzgecinden geçirerek tasarıma yansıtıyor.

 

12. En iyi okul enstalasyonu: Cincinnati Üniversitesi

Cincinnati Üniversitesi'nin farklı bölümlerle işbirliği yaparak oluşturduğu sergileme üniteleri renklere göre ayrıştırılarak tasarımda fonksiyonellik olgusunu pekiştirir nitelikteydi.

 

Jonas Wagell'den Yeni Koleksiyon

Menu, Muuto ve Normann Copenhagen gibi markalar için tasarladığı ürünlerle tasarım arenasında adından sıkça söz ettirmeye başlayan İsveçli tasarımcı Jonas Wagell yeni koleksiyonunun lansmanını New York Tasarım Haftası dahiline gerçekleştirdi. Tasarımlarında yalın çizgileri modern formlarla harmanlayan Wagell, yeni "From The Bay" serisinde İskandinav genlerinin izinde sadeliği sanatsal boyuta taşıyan tasarımlara imza atıyor.

 

 

Tasarıma Meksika Damgası

Amanda Reant'ın Fransız eşi Sebastian Reant ile birlikte 2015'te yarattığı tasarım markası Luteca'nın yeni koleksiyonu Amerikalı tasarım eleştirmenlerinin fuardaki gözdeleri arasındaydı. Kökleri Meksika'ya dayanan tasarımlarının ardında Azteklerden, Mayalara, 50'li yılların tasarım çizgisinden modern Avrupa'ya uzanan tasarım kodlarını görmek mümkün. 20. yüzyılın ünlü Meksikalı mimarlarından Pedro Ramirez Vazquez'in taslak çizimlerinden üretilen tasarımlar yerel işçilik ile zanaatkar değerleri bir araya getiriyor.

 

 

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.