• Arama

Dilara Koçak’tan Yiyerek Güzelleşmenin Sırları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, yazın cildimizi korumak için yerken güzelleştiren besinleri OGGUSTO için yazdı.

 

“Cilt yapısını en çok genetik faktörler etkiliyor ancak çevresel faktörlerin etkisi de küçümsenemez. Özellikle güneşin bize daha cömert davranmaya başladığı bu aylarda ise koruyucu kremleri kullanmak ve öğle saatlerinde kendimizi güneşten korumak çok önemli. Ancak beslenme düzenimizde yapacağımız bazı değişikliklerle de cilt sağlığımızda harikalar yaratmak mümkün”.

–Dilara Koçak 

 

Parlak Bir Cilt İçin Avakado

Avokado, badem, fındık gibi yağ içeren besinler de E vitamini bakımından zengindir. İçeriğindeki antioksidan ve mineraller sayesinde cildin daha dolgun ve parlak gözükmesine yardımcı olur.

 

 

Leke ve Yaralara Karşı Kuru Baklagiller

Düşük çinko seviyesi ile ciltte oluşan lekeler-yaralar arasında ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmacılar, çinkonun iyileştirici etkisinin olduğunu düşünmektedir. Kuru baklagillerin genellikle çinko içeriği yüksektir, bunlardan faydalanmaya çalışın.

 

 

Akne ve Çizgiler İçin A Vitamini

A vitamininin çizgi ve kırışıklıkları azalttığını, akne(sivilce) oluşumuna karşı koruyucu olduğunu belirtmektedir. Yayınlanan başka bir çalışmada ise yüksek beta karoten içeren ( A vitaminin bir formu) yiyeceklerin sedef hastalığı riskini azalttığını göstermiştir.

 

 

 

Canlı Bir Cilt İçin Ispanak

Taze sebze ve meyveler içerdikleri doğal antioksidanlar sayesinde cilt sağlığına da korur. Örneğin doğal bir antioksidan olan lutein en fazla ıspanakta bulunur ve cildin canlı gözükmesinde önemli rol oynar. Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı ve mor renkteki meyveler yüksek antioksidan kapasitesine sahip besinlerdendir.

 

 

Çizgilere Karşı Süt

Süt ve süt ürünlerinden düzenli olarak aldığınız protein, cildinizi sıkılaştırır ve çizgilerin oluşumunu önler. Günde 1-2 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketerek kırışıklık görünümü azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Sağlıklı Saç ve Tırnaklar İçin Muz ve Yulaf

Biotin, deri, tırnak ve saç hücrelerinde bulunan bir besin öğesidir. Yeterli miktarda alınmadığında dermatitlerle veya bazen saç kaybı ile karşılaşılabilir. Muz, yumurta, yulaf ezmesi, pirinç en bilinen kaynaklardandır.

 

 

Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı Yumurta

Araştırmalar selenyumun deri kanserini önlemede anahtar rol aldığına inanmaktadır. Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Tam tahıllar, deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta selenyumun en iyi kaynaklarıdır.

 

 

Kızarıklıklar İçin Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan “epi-gallo-kateşin-3-gallat" adı verilen ve kısaca EGCG olarak isimlendirilen madde, kızarıklık oluşumunu azaltmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar, yeşil çayın vücuttaki enfeksiyonla savaştığını göstermiştir.

 

 

Cilt Elastikiyeti İçin İstiridye

C ve E vitamini gibi antioksidan vitaminler, cildimizin beslenmesi ve serbest radikallerden korunması  için gereklidir.  C vitamini, çinko ve bakırın birlikte alınması derinin elastikiyetini sağlar. Bu nedenle C vitamini alırken, yağsız et, tavuk, hindi, bazı deniz ürünleri (istiridye gibi) çinko kaynaklarından faydalanmayı unutmayın.

 

Ve en önemlisi,

Güzel Bir Cilt İçin Su

Güzel bir cildin en önemli kuralı elbette yeterli sıvı alımıdır. Cildin nemli olması, elastikiyetinin sağlanması ve daha sağlıklı olması için gün içinde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin. Özellikle sıvı kaybının arttığı yaz aylarında sıvı tüketiminizi biraz daha artırmanız faydalı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.