• Arama

Porsche 911, 1 Milyonu Deviren İlk Spor Araba Oldu

Spor otomobiller nadirdir, fazla satılmaz ve dayanıksızdır! Bütün bu klişeleri yok eden spor otomobil Porsche 911, 1963’ten günümüze 1 milyon adet üretimi geride bırakarak aşılması zor bir rekora imza attı. 1 milyonuncu 911 modeli, Porsche Müzesi’nde sergilenen ilk 911’e gönderme yapan renge ve detaylara sahip.

 

 

Spor otomobil kullanmak özen ve fedakarlık ister. Eğer süper spor bir otomobil hayaliniz varsa hayatınızdan çok fazla taviz vermeniz gerekir. Sürekli trafikte kalamazsınız, ağır direksiyon ve debriyaj sebebiyle yorulursunuz ya da gittiğiniz yeri görmekte zorlandığınız minicik camların ardından ilerlemeye çalışırsınız. Bütün bu klişeleri yıkan spor otomobil ise Porsche 911’dir. Hem de 1963’ten günümüze…

 

 

Dünyaya Volkswagen’i armağan etmiş olan Dr. Ferdinand Porsche’nin kendi adını taşıyan markasıyla neler yapabildiğinin bir göstergesi olan 911, aslında teknik olarak akıllara zarar detayları barındırıyor. Öncelikle motor yanlış yerde! Boxer motor aracın en arkasında, enlemesine ve aracın tüm ağırlık dengesini zorlayıcı bir karakterde. Standart bir Volkswagen Kaplumbağa’dan bir miktar daha güçlü ve bir miktar daha kuvvetli olan bu otomobil nasıl oldu da 1 milyonluk üretimi geride bırakabildi?

 

 

 

Tarihler 2017’yi gösterirken, 54 senelik Porsche 911 serüveninde 1 milyonluk üretim geride kaldı. Üretilen 911’lerin yüzde 70 kadarı halen aktif olarak kullanılıyor. Otomotiv sektöründe çok iddialı olan bu oran, 911 sahiplerinin ne denli otomobillerini sevdiğinin de bir göstergesi. Öte yandan Porsche 911, yıllardır Almanya’nın en düşük arıza istatistiklerini veren otomobil. Hem sorunsuz hem de sahipleri 911’lerine gözleri gibi bakıyorlar. 

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.