• Arama

Conrad Hotel Bosphorus’un Şefi Alexis Atlamazoğlu’nun Restaurant Önerileri

Conrad Otel’in leziz menülerinin yaratıcısı Executive Şef Alexis Atlamazoğlu, İstanbul’un lezzet duraklarını OGGUSTO için özel olarak yazdı.

 

Kendi restoranınızda misafir olsanız hangi yemekleri tercih edersiniz? 

“Misafirlerimiz Manzara Restaurant’a geldiklerinde Akdeniz çizgilerine uygun bir menüyle karşılaşacaklardır. Menüyü oluştururken her tabağı kendim yiyecekmiş gibi oluşturuyorum ve bu da menülere ekstra bir hassasiyet göstermemi sağlıyor. Ben rahat yemek konseptlerini sevdiğim için Brioche ekmeğiyle hazırladığımız ördek konfi burger yemeğini tercih ederim. Kaz ciğeri ve su teresi de çok yakışıyor.”

 

 

İstanbul’da vazgeçilmez lezzet duraklarınız nereleri?

“Benim spesifik bir durağım yok. Seçecek olursam Unkapanı’ndaki tavuk pilav arabasını ya da Pangaltı İşkembecisi’ni size önerebilirim. Özellikle ayak paça çorbasını denemelisiniz. Kapalıçarşı’nın ara sokaklarında arkadaşlarımın bana gösterdiği bir dönerci var, gerçekten çok başarılı. Lezzet vermesi için keçi eti katıldığını söylemişlerdi. Gerçek lezzetler, karşınıza daha çok ara sokaklarda ve en beklemediğiniz yerlerde çıkıveriyorlar. Michelin yıldızlı restaurantlar bile, sokak lezzetlerini ve klasikleri kendi yorumlarıyla sunmayı tercih ediyorlar. Bazı İstisnalar dışında insanlar, yemek yemek için kendilerine daha rahat yerler arıyorlar.”

 

 

Bu arada en sık gittiğim yerlerden biri de Bomontiada. Hem eğlence hem de yemek anlamında beni tatmin ediyor.”

 

 

 

Romantik bir buluşma için tercihiniz neresi olur?

“Sıcak bir ortam istediğimizi düşünürsek, Etiler’deki Da Mario bence çok uygun bir mekân. Neolokal de bence çok keyifli olabilir.”

 

İstanbul’un ilk İtalyan restoranlarından biri olan Da Mario’nun menüsünde taze ev yapımı makarnalar ve odun fırınında pişen pizzalar bizleri karşılıyor. Zengin şarap seçenekleriyle de İstanbul’da gidilmesi gereken yerlerden biri olarak yerini ayırtıyor.

 

 

Neolokal, geleneksel tatları yeni ve modern bir bakış açısıyla güne uyarlamayı hedef ediniyor. Bunun için geleneksel tarifleri inceleyip bunları Nuh’un ambarı ve Presidia ürünleriyle harmanlıyorlar. Ortaya çıkan sonuç tabii ki de çok başarılı. Yemeklerde hem geleneksel hem de modern tatların bulunması Neolokal’i benzersiz bir konuma sokuyor.

 

 

Keyifli bir kahve molası için nereye gidersiniz?

“Kahve kültürü ülkemizde gittikçe gelişmekte. Fakat hala lezzet olarak gelişmemiz gerektiğini düşünüyorum. Teşvikiye’de “MOC” bence en güzel yerlerden. Kahvesinden gerçekten lezzet aldığım Bomonti’deki “But First Coffee” de var. En iyi kahveyi yapmanın; kahve kalitesi, su, makine basıncı ve gerçekten kaliteden ödün vermemekle ilgili olduğunu düşünüyorum. Ve tabii ki merak ile...”


 

MOC’un hem sert hem yumuşak içimli kahveleri soğuk bir günde içinizi ısıtacak. Sırrı ise dünyanın en iyi kahve kavurma yöntemlerinden birisini kullanan Avusturalyalıların tekniklerini kullanmaları.

 

 

 

Harika bir pazar kahvaltısı için aklınıza gelen yerler nereler?

“Kahvaltı günün en önemli öğünü, bence en lezzetli olması gereken öğün. Genelde en güzel kahvaltı evde yapılan kahvaltıdır. Ama mekanlardan bahsedeceksek; Taksim Meydanı’ndaki Gezi Restaurant gerçekten çok güzel. Kurtuluş’taki Göreme ve Sütiş Emirgan.”

 

 

 

 

Yabancı bir misafiriniz gelse hangi Türk restoranında ağırlarsınız?

“Burada seçenek gerçekten çok fazla; Aslan Restaurant Çemberlitaş, Hünkar LokantasıDeveli SamatyaPaçacı Mahmut Aksaray, Hacı Abdullah Beyoğlu, Konyalı LokantasıŞahin Lokanta Asmalımescit.”

 

 

Lezzetlerine karşı koyamadığınız pastane neresi?

“Nazar Pastanesi Feriköy.”

 

 

Profiterol denince akla ilk gelen isimlerdendir Nazar Pastanesi. Hamuru, kreması ve sosunun lezzetiyle sizi adeta farklı bir diyara götürür. Profiterollerine orijinal Belçika çikolataları ve müthiş pastacı kreması çilekle buluşturdukları pötiförlerini de ekleyince tatlı krizlerinizi dindirmenize yardımcı oluyor.

 

Damak zevkiniz  için en doğru lezzet kaçamağı neresi?

“Yurtiçinde Edirne, yurtdışında ise Yunanistan ve İtalya.”

Canınız hamburger çektiğinde nereye gidersiniz?

“Carl’s Junior, Baltazar Karaköy ve Biber.”

 

 

Carl’s Junior, doyurucu büyüklükteki ‘a la minute’ hazırlanan tazecik hamburgerleri ve istediğiniz anda yenileyebileceğiniz içecekleriyle size farklı bir hamburger deneyimi sunuyor. Hamburger piyasasında farklılığıyla dikkat çeken Biber Burger, sade ancak bir o kadar da kaliteli bir hizmet veriyor. Hamburgerlerinin eşsizliği, birbirinden farklı soslar ve peynir çeşitleriyle sağlanıyor. Karaköy’de et kokularını takip ederseniz kendiniz Baltazar Karaköy’de bulursunuz. Gözünüzün önünde pişen etler, ev yapımı içecekler ve birbirinden özel tatlar, hamburger krizlerinizi atlatmanıza yardımcı olur.

 

Canınız meze ve balık çektiğinde ilk tercihleriniz ne olur?

“İsmet Baba ve Ogün Yeşilköy.”

 

 

İsmet Baba Restaurant, rakı muhabbetinin en iyi yapıldığı efsane bir mekan. Dostlarınızla gidip dertleşebileceğiniz Boğaz’a karşı kadehlerinizi kaldırabileceğiniz İsmet Baba, 100 tarihi lokantadan biri. 1988’de Kumkapı’lı Ogün Bey tarafından açılan Ogün Restaurant’ın sıcak ve samimi ortamı müşterilerinin birbirleriyle kurdukları ahbaplıklarıyla sağlanıyor.

 

Dostlarla keyifli bir muahbbet için en sevdiğiniz meyhaneler nereler?

“Despina’nın Yeri ve Cumhuriyet Meyhanesi.”

 

 

Feriköy’de bulunan Despina’nın Yeri’nde, kendinizi içerisinde bulunan sevimli bahçesinde rakınızı yudumlarken hayatın sıkıntılarından bir süreliğine uzaklaşabileceğiniz nostaljik bir ortamda bulacaksınız. Cumhuriyet Meyhanesi,100 tarihi lokantadan birisi. Atatürk, futbolcu Lefter ve Melih Cevdet Anday gibi isimleri de devamlı müşteri olarak ağırlamış olan meyhanenin üst katında her gün fasıl yapılıyor. 

 

Canınız et çektiğinde ilk tercihiniz neresi olur?

Kaşıbeyaz.”

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.