• Arama

Çırağan Palace Kempinski'nin Şefi Sezai Erdoğan'ın Restoran Önerileri

Çırağan’ın leziz menülerinin arkasında bulunan Executive Şef Sezai Erdoğan, İstanbul’da vazgeçemediği lezzet duraklarını OGGUSTO için özel olarak yazdı.

 

Kendi restoranınızda misafir olsanız hangi yemekleri tercih edersiniz? 

“Şu an denizlerimizde balık mevsimi çok iyi ve verimli. En iyi ve en taze balıkları yerel olarak temin edebiliyoruz. Dolayısıyla ben de balık içeren bir lezzet sipariş ederdim. Örneğin kayalıkta yaşayan, göç balığı olmayan ve adalar etrafında yerleşik olarak yaşayan karagöz, kırlangıç, iskorpit veya fener balığını kış baharatları ile harmanladıktan sonra kağıtta fırınlanmış şekilde sipariş edebilirdim.”

 

 

İstanbul’da gerek servis, gerek lezzetler, gerekse ambiyans anlamında tam anlamıyla 5 yıldızlı hizmet almak istiyorsanız Çırağan en doğru tercihtir. Kahvaltı, brunch ya da akşam yemeklerinde gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. İstanbul’un adeta incisi olan ve Boğaz’ı ayaklarınızın altına seren Çırağan Palace Kempisnki’yı seçtiğiniz için pişman olmayacaksınız.

 

İstanbul’da vazgeçilmez lezzet durağınız neresi?

“Levent iş kulelerinde bulunan Itsumi Japanese Restaurant... Menülerini çok leziz bulmamın yanısıra buranın şefi ve sahibi de arkadaşım. Eşim de Japon olduğu için kendisiyle beraber burada sıklıkla bulunuyorum. Hal böyle olunca ben de Japon yemeklerine çok alıştım. Birlikte Japon restoranlarında çok fazla bulunup çok fazla yemek tadıyoruz. Itsumi Japanese Restaurant, Japon mutfağını İstanbul’da en iyi yapan yerlerden biri. Sushi ve sashimisini mutlaka tadın derim. Restoranın dekoru sizi Japonya’ya götürüyor. Şefleri de Japon olan bu mekanda hakiki Japon mutfağını tatmanız mümkün.”

 

 

Restoran, hem geleneksel tatlara sadık kalarak, hem de yiyeceklerin doğal lezzetini koruyarak Japon yemeklerinin keyfine varmanızı sağlıyor. Modern Japon tasarımı ve üç Japon aşçının özenle hazırladığı menüsüyle Itsumi Japanese Restaurant Japon kültürünü Türk misafirperverliğiyle harmanlıyor. Tüm bunlar birleşince kendinizi Japonya’da hissetmeniz kaçınılmaz oluyor.

Romantik bir buluşma için tercihiniz neresi olur?

“Romantik bir buluşma için Müzedechanga hep ilk tercihimdi. Atmosfer ve yemeklerin uyumu konusunda bu tarz bir buluşma için biçilmiş kaftandı bence. Mekanın kapanması, elbette çok üzücü.”

 

 

Keyifli bir kahve molası için nereye gidersiniz?

“Özellikle Türk kahvesi için bana göre en iyi mekan manzarası ve otantikliği bakımından Pierre Lotti. Özellikle sonbahar mevsiminde bayılıyorum buraya… Ayrıca kahveleri kendi bünyesinde kavurarak sunan Coffee Sapiens’de kahvenin tadı bakımından şehrin en iyilerinden.”

 

Pierre Lotti

Coffee Sapiens

18. yüzyıldan bugünlere kalan Pierre Lotti, muhteşem Haliç manzarasıyla misafirlerine İstanbul’un tarihini hissetmelerini sağlıyor. Bu tarihi kahvede, hızlı servis ve nostaljik ortamla beraber İstanbul’un adeta sembolü haline gelmiş lezzetli türk kahvenizi mutlu bir şekilde yudumlayabilirsiniz. Barlarla dolu, ışıl ışıl bir sokakta minicik bir kahve dükkanı Coffee Sapiens. Minik olmasına karşın bir o kadar güzel kahvelere sahip. Ne acı ne tatlı bir kahve söyleseniz bile gelen kahvenin tadını mutlaka beğenebileceğinizi garanti ediyor. Kahveleriyle meşhur Karaköy’de bulunan bu mekanda damak tadınıza uygun kahve bulmanız mümkün.

 

Harika bir pazar kahvaltısı için aklınıza gelen yerler nereler?

“Pazar günlerinin en keyif veren öğünü olan kahvaltılar için Şişhane’deki Privato Café benim favorim. Burda doğal peynirler, ev yapımı reçeller ve baharatlar ile yapılmış ezmelerden oluşan mükemmel bir yerel seçki var. Ayrıca doğal zeytinler ve ürün çeşitliliği muazzam.”

 

 

Hafif bir müzik eşliğinde eşsiz bir kahvaltı lezzeti yaşamak için Privato Café birebir. Nostaljik bir hava yaratan porselen tabaklarda sunulan Anadolu’nun her yerinden özenle seçilip getirilen kahvaltı ürünleri Pazar gününüze keyifli bir başlangıç yapmanızı sağlar. Kahvaltınız önünüze servis edilirken kendinizi bir zaman kapsülünü açıyor gibi hissedebilirsiniz.

 

Yabancı bir misafiriniz gelse hangi Türk restoranında ağırlarsınız?

“Yeşilköy’deki Beyti Restoran olurdu. Burası yabancı bir misafire Türk yemeklerini tanıtmak ve tattırmak açısından oldukça uygun bir mekan. Sadece kebapları değil zeytinyağlı yemekleri, özenle hazırlanan mezeleri ve şahane tatlıları ile de ön plana çıkıyor.”

 

 

Beyti’nin 1945’lerde Küçükçekmece’de başlayan öyküsü, günümüzde Florya’daki 450 kişilik doğaya saygılı mekanında sürüyor. Belki de, Türkiye’de “et”e ismini veren ilk ustalardan olan Beyti Güler, bu haklı ününü öncelikle etleri kendisinin bizzat seçmesi ve özel yöntemlerle dinlendirip terbiye ederek, kömür ateşinde pişirmesine borçlu.  

 

Lezzetlerine karşı koyamadığınız pastane neresi?

“Kent kültüründe önemli bir yeri olan Baylan pastaneleri mükemmel pasta ve tatlı çeşitleri aynı zamanda şıklığı ile fazlasıyla karşı konulmaz. Özellikle Montebianco tatlısını mutlaka denemelisiniz.”

 

 

Baylan Pastanesi; çay, kahve içmek ve ya kendinizi tatlı krizinden kurtarmak için en doğru yerlerden biri. Kadıköy ve Bebek’te şubeleri bulunan pastane, şık dekorasyonu ve manzarasıyla tatlı dakikalar geçirmenizi sağlıyor.

Damak zevkiniz  için en doğru lezzet kaçamağı neresi?

“Galata köprüsündeki balık ekmek ve turşu suyu kaçamak için birebir!”

 

 

Her daim taptaze balıklar üstüne turşu suyu içmek İstanbul’da küçük kaçamaklar için biçilmiş kaftandır. Galata Köprüsü’nde yapacağınız bu lezzet kaçamağıyla kendinizi tam olarak İstanbul’un kalbinde hissedebilirsiniz. Üstelik bu lezzetlerin ve manzaranın karşılığı da size pahalıya mal olmaz.

 

Canınız hamburger çektiğinde nereye gidersiniz?

“Hamburger denince adresim Taksim’deki ıslak hamburgerciler oluyor. Buraya gelip ayaküstü yemek de ayrı bir keyifli oluyor.”

 

 

Hem doyurucu hem de hızlı bir şeyler yemek istediğinizde aklınıza gelen ilk yiyeceklerden biri ıslak hamburgerlerdir. Oldukça lezzetli ve bir o kadarda doyurucu olan bu hamburgerleri Taksim’de yemenin tadı bambaşka oluyor.

 

Canınız meze ve balık çektiğinde ilk tercihleriniz ne olur?

“Balık ve meze için Arnavutköy’deki Sur Balık’a muhakkak gidilmeli. Kıvamında pişirilen balıklar, leziz mezeler yanında da keyifli bir manzarası var.”

 

 

Balık sevenlerin uğrak mekanlarından olan Sur Balık, misafirlerine lezzetli balıkların yanında eşsiz bir boğaz manzarası da sunuyor. Restaurant prensibi olarak doğru mevsimde doğru balıklarla misafirlerini buluşturan Sur Balık, avlanma türlerine özen gösterip balık türlerinin üreyip gelişebilmelerine olanak sağlayan bir yaklaşım sürdürüyor.

 

Dostlarla keyifli bir muhabbet için en sevdiğiniz meyhaneler nereler?

“Beyoğlu’nda fasıl geleneğini 20 yıldan fazla sürdüren Asmalı Mescit’teki Galata Meyhanesi. Tarihi bir atmosferde lezzetli yemeklerin yanı sıra usta müzisyenlerin geleneksel fasıl müziği ile insanları eğlendirdiği sıcak bir ortam.”

 

 

1993 yılından bu yana Pazar günleri hariç her akşam mikrofonsuz canlı fasıl yapılan Galata Meyhanesi’nde müşteriler de sazlara eşlik ederek hep birlikte söylüyorlar. Keman, Kanun, Ud ve Darbuka’dan oluşan 4 kişilik saz ekibi her akşam farklı makamlarla müşterilerini hem eğlendirip hem de eğleniyorlar. Fasılı kadar yemekleri de bir o kadar güzel olan meyhanede, harika dakikalar geçirmeniz mümkün.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.