• Arama

Disko Kraliçesi Dalida’nın Gardırobu Paris’te!

Moda sergileri ile tanınan Palais Galliera, Avrupa’nın en sevilen şarkıcılarından Dalida’nın 30. ölüm yıldönümünde, sanatçının kariyerinin ilk yıllarından başlayarak aralarında Balmain, Chanel, Dior, Yves Saint Laurent ve Azzaro gibi markaların da bulunduğu kıyafetlerini 13 Ağustos 2017 tarihine kadar görülebilecek sergide ilk defa bir araya getiriyor.

 

 

Asıl adı Yolanda Cristina Gigliotti olan Mısır doğumlu şarkıcı, Kahire’de deveye binerken dahi giydiği kabarık elbiseleri ile modaya ne kadar tutkun olduğunu genç yaşında belli etmiş. 1951’de Miss Mısır seçilen Dalida, Paris’e geldikten sonra müzik listelerinde 12 ay boyunca bir numarada kalan “Bambino” şarkısının plak kapağında da kabarık etekleri ile görülebilir.

 

 

Dünyada ilk altın plak ödülünü kazanan Dalida, 1958’de Paris’in ikonik müzikholü Olympia’daki ilk konserinde Jean Dessès imzalı kırmızı kadife elbisesini, 25 yıl sonra anma konserinde de giyerek geceye nostalji katarken, formunu ne kadar koruduğunu da hayranlarına kanıtlamış.

 

İlk filmi Rapt au Deuxième Bureau rolü için cici kız karakterinden uzaklaşan Dalida, sevdiği tasarımcı Jean Dessès’in tek omuzlu gipür dantel elbisesi ile hatırlanabilir. Parlez moi d’amour şarkısının büyük başarısı üzerine 1961’de uyarlanarak çekilen filmde ise kabarık eteklere geri dönmeyi tercih eden sanatçının filmlerinde giydiği elbiseler sergide görülebilecek.

 

 

Pierre Balmain ile 1961 yılında tanışan Dalida’nın Cannes Film Festivalinde giydiği dantel takım ve yıllar boyunca tercih ettiği markanın pek çok tasarımı da sergide yer alacak. Balmain’i severek uzun yıllar giyen sanatçı, 1981 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand ile konuşurken üzerindeki 11 yıllık krem rengi Balmain elbisesi de sergide görülecek.

 

 

Sergide yer alacak kıyafetler arasında Dior, Jacques Esterel, Carven, Loris Azzaro gibi tanınmış isimlerin yanı sıra, Mine Barral Vergez gibi daha etnik çizgilere sahip tasarımcılar ile hoşuna giden markasız elbiseleri de görülebilecek. Şaşalı 80’li yılların disco modasına uygun Michel Fresnay’ın imzasını taşıyan payetli kıyafetlerin de yer alacağı sergide, sanatçının 30 yılda kendisini sürekli yenilediği de vurgulanıyor.

 

 

Şık elbiseler ile başladığı sahne hayatında, seslendirdiği şarkıların değişimine göre kıyafetlerini “show business” olarak geliştiren Dalida, disco müziği ve sahneye dansçılar ile çıkmaya başladığı için haute couture’den uzaklaşarak daha rahat hareket etmesini sağlayan model ve kumaşlara yönelerek, gösterişli kıyafetleri tercih etmiş.

 

 

2017’de vizyona giren biyografik filmi için Dalida’nın sergide görülecek kostüm arşivi dikkatle incelenerek film için özel hazırlanmış. 1976 tarihli gümüş Louis Azzaro sütun elbisesinden Rio karnavalını andıran gösterişli sahne kostümlerine kadar büyük titizlikle hazırlanan film, 30 yıla yayılan giyim tarihi niteliği de taşıyor.

 

Biyografik olabilmesi için Dalida’nın fotoğrafları ve gazete haberlerine de yer verilecek olan serginin kitabı da yayınlanacak. New York, Carnegie Hall ve Paris Olympia başta dünyanın önemli sahnelerinde 30 yıl boyunca boy gösteren şarkıcı için 2017’nin Dalida yılı olabilmesi için hayatını anlatan film ve şarkılarını beraber seslendirdiği yıldızlar ile beraber tüm Fransa’yı gezecek olan hologram konseri, Paris Kongre Sarayında ocak ayında başladı. Fransız Cumhurbaşkanlığı ödülüne de sahip şarkıcının Paris’teki evinin bulunduğu meydana adının da verildiği de hatırlanabilir.

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.