• Arama

Balenciaga 100. Yıl Sergisi Londra’da!

Londra Victoria & Albert Müzesi 27 Mayıs’ta başlayacak Balenciaga: Shaping Fashion sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

Ünlü modacı Cristóbal Balenciaga‘nın San Sebastian’daki ilk mağazasının açılışının 100, Paris butiğinin açılışının ise 80. yıldönümü anısına düzenlenen “Balenciaga: Shaping Fashion” sergisi tasarımcının kariyerinde “usta” olarak nitelendirilen ve en etkili dönemli sayılan 1950 ve 1960 yıllarına odaklanıyor.

 

 

Bu yılların en ikonik kadınlarını giydirmesine ve kesimde çığır açan sade haute couture tasarımlarına odaklanan sergide 100 kıyafet, 20 şapka ve ilk defa görülecek eskizler, kumaş örnekleri, defile çekimleri ve fotoğraflar yer alacak.

 

 

İspanyol köklerinin etkilerinin görüldüğü işlemeler ve kesimleri 1950’lerin feminen formları ile kullanan Paris’in en tercih isimleri arasında yer almasını sağlayan kıyafetlerindeki detaylar görülmeğe değer.

 

 

Balenciaga’nın klasik formlardan uzaklaşarak daha rahat mimari formlara yöneldiği 1958 yılından markasını kapandığı 1968 tarihine kadar yaptığı kıyafetler ise, günümüz tasarımcılarına ilham olmaya devam ediyor. Tekrar edilemeyen kesimleri, detaylı iç konstrüksiyonları ile göz kamaştırıyorlar.

 

Döneminin en önemli mankenleri olan Dovima, Elise Daniels ve Lisa Fonssagrives’in taşıdığı ve fotoğraf dâhileri sayılan Irving Penn ve Richard Avedon tarafından çekilen karelerde sergide görülebilecek.

 

 

Kıyafetleri tamamlayan şapkalar ise oldukça şaşırtıcı. Giysiyi dengeleyecek şekilde tasarlanan şapkalar, bir tepsiden küçük bir fincana kadar farklı ölçüleri ile dikkat çekici.

 

 

Balenciaga’nın salonlarında sıklıkla görülen müşterileri arasında aktris Ava Gardner, 1960’ların moda ikonu Gloria Guinness ve Fransız yıldız Brigitte Bardot sayılabilir.

 

 

 

1968 yılında Balenciaga’nın moda evini kapatması üzerine üç gün odasından çıkamayan, bahçıvan tulumunu dahi modacıdan sipariş eden dünyanın en zengin kadını Mona von Bismarck’ın elbiseleri de sergide görülecekler arasında yer alıyor. 1960 yılında Belçika Kralı ile evlenen İspanyol Fabiola’nın gelinliği için kendi ülkesinin en tanınmış tasarımcısını seçmesi hiç şaşırtıcı olmamış.

 

 

Daha önce hiç görülmemiş defile videolarının yanı sıra, fotoğraflar aracılığı ile Paris’in en şık adresi Avenue George V‘deki modaevinin 50 yıl önceki hali de görülebilecek.

 

 

Atölyeler bölümünde bugüne kadar düzenlenen moda sergilerinden ayıran fark ise “adli tıp” teknolojisi kullanılarak çekilen röntgenler sayesinde giysilerin içleri ve konstrüksiyonların incelenebilecek. Kıyafetlerin “kemiklerinin” gözler önüne getirilmesi röntgen sanatçısı Nick Veasey iş birliği ile gerçekleştirilmiş.

 

Kıyafetlere yerleştirilmiş ağırlıklar, öngörüldüğü şekilde durmalarını sağlarken, bazı giysilerde kumaşın hiç kesilmeyerek sadece dikiş teknikleri ile şekillendirilmiş olmaları hayret verici bulunabilir. London College of Fashion tarafından çıkartılan kalıplar, dijital platforma aktarılarak animasyonlar aracılığı hazırlanış süreçleri bu giysiler ile yan yana sergilenecek.

 

 

Miras bölümünde Balenciaga’dan etkilenen 30 tasarımcıya ait kıyafetler de sergilenecek. Balenciaga’nın asistanları Courrèges ve Ungaro’nun yanı sıra günümüzün önemli isimlerine dönüşmüş modaevlerinin tasarımları da büyük usta ile karşılaştırılacak ve sergide üç nesil bir arada görülebilecek.

 

 

Coco Chanel’in “tam manası ise couturier”, eski Vogue editörü Diana Vreeland’ın ise “yaşamış en önemli tasarımcı” olarak tanımladığı Cristóbal Balenciaga’nın sanatına adanmış sergi Şubat 2018’e kadar Londra’da sergiyi görmek isteyenlerin, önceden bilet almaları tavsiye ediliyor.

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.