• Arama

Van Gogh’un 4 Mevsimi

Avustralya National Gallery of Victoria’da 28 Nisan’da başlayacak sergi, Van Gogh’un eserlerinde görülen mevsimlere odaklanıyor.

 

 

Ünlü ressam Vincent Van Gogh mevsimlerin döngüsünü defalarca resmederek verdiği önemli vurgulaması ile öne çıkıyor. Van Gogh and the Seasons sergisinde yer alan tablolar aracılığı ile sanatçının ilkbaharda çiçek açan ağaçlar ile doğumu, yazın olgunlaşan başaklar ile gelişmeyi, sonbahardaki hasat ile olgunluğu ve kış eserleri ise ölümü temsil ettiği söylenebilir.

 

Van Gogh’un sanatı olduğu kadar gözlemleri doğduğu Hollanda’nın Brabant bölgesi, yaratıcılığının geliştiği güney Fransa’daki Arles, tedavi gördüğü Saint-Rémy de Provence ve vefat ettiği Auvers-sur-Oise’daki manzara tabloları aracılığı ile görülebilecek.

 

Van Gogh ve Mevsimler sergisi, dünyada sanatçının eserlerini barındıran iki önemli kurum olan Van Gogh Müzesi ve Kröller-Müller Müzesi iş birliği ile gerçekleşen seçki 9 Temmuz 2017’ye kadar görülebilecek.

 

 

Van Gogh’a sanatçı dostları tarafından verilmiş eserlerde yer almasına ilave, sergi kitabı ile beraber müzede düzenlenecek dinletilerde, Vivaldi’nin Dört Mevsim’i dahil olmak üzere mevsim temalı eserler seslendirilecek.

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.