Ayakkabı Sergisi: Zevk ve Izdırap

 

Ayakkabı Sergisi: Zevk ve Izdırap

Dünyanın dört bir yanından gelen ve bir çoğu ilk kez sunulacak, 200 çiftten fazla ayakkabının yer aldığı Ayakkabılar: Zevk ve Izdırap sergisinde; ayakkabı giymenin verdiği zevkin yanısıra, telkin ettiği saplantı duygusunu inceleyecek.

2000 yıllık geçmişe ev sahipliği yapacak sergide saf altın yapraklarıyla süslenmiş eski Mısır’dan kalma sandaletlerden, 3D baskıyla yaratılmış fütüristik görünümlü ayakkabıları kapsayan geniş bir yelpazeye yer verilecek.

Marilyn Monroe, Kraliçe Victoria, Sarah Jessica Parker ve Daphne Guiness’in giydiği ayakkabılar da sergide görülebilecek. 70 tasarım markası arasında Manolo Blahnik, Christian Louboutin, Jimmy Choo ve Prada’yı saymak mümkün.

“Dönüşüm, statü ve baştan çıkartma.”

Ayakkabılar: Zevk ve Izdırap üç temayı inceleyecek: “Dönüşüm, statü ve baştan çıkartma.” “Dönüşüm”, Cinderella hikayesinin dünyadaki farklı kültürel yorumlarıyla başlayarak efsane ve mitleri ele alacak.

“Statü”, ayrıcalıklı yaşam şeklini ifade etmek uğruna giyilen yürümeye elverişsiz ayakkabıları gözler önüne serecek. 17. Yüzyıl Avrupası’ndan örneklerin yanısıra 1993’te Naomi Campbell’ın Vivienne Westwood defilesinde podyumda düşmesine neden olan mavi ayakkabılar da bu tema altında yer alacak.

“Baştan çıkarma” kapsamında seksüel güç veya zevkin pasif kaynağını temsil eden ayakkabılar incelenecek. Ayakkabı yaratma süreci, film ve animasyonlarla anlatılan sergi 31 Ocak 2016 tarihine kadar Londra V&A Müzesi’nde gezilebilecek.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular