• Arama

Çanta Kraliçesi Judith Leiber’in Sergisi New York’ta

En özgün ve eğlenceli çanta tasarımcısı Judith Leiber’e adanmış “Crafting a New York Story” sergisi 4 Nisan 2017’de New York MAD Museum’da başlıyor.

 

Çantanın kraliçesi olarak tanınan Judith Leiber’ın 65 yıllık kariyerine adanmış sergi, New York MAD Museum’da (Museum of Arts and Design) modaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

 

Leiber’ın çantaları, sade deri modellerden çılgın Swarovski kaplı heykelsi tasarımlara kadar çok farklı şekil ve malzemeler ile ünlü. Art Deco mimariden, Piet Mondrian gibi sanatçıların eserlerinden ilham alarak yaratılan çantaların koleksiyonerleri olduğu gibi, zor bulunanlar da müzayedelerde el değiştiriyor.

 

 

Farklı markalar ile iş birlikleri de yapan Judith Leiber, kullandığı malzemeler arasında Japonya’dan gelen obis, Hindistan’dan kurdele, İran ve Afrika’dan işlemelerin de bulunduğu modeller, geleneksel çanta anlayışının sınırları zorlaması ile biliniyor. 

 

Yenilik peşinde koşan tasarımcının ışıltılı “minaudières” çantaları, Mamie Eisenhower, Barbara Bush, Hillary Clinton gibi First Lady’ler başta olmak üzere ünlülerin kıyafetlerini tamamlayarak, dünya moda basınında sıklıkla görülen bir marka.

 

 

Sergide yer alan modeller, markanın kurulduğu 1963 yılından itibaren kendi tasarladığı son çantayı yaptığı yıl olan 2004’e kadar neredeyse tüm tasarımları içeriyor. Macar göçmeni bir New York’luya, New York şehrinin selamı olarak tanımlanan retrospektif için müdavimlerinin koleksiyonlarında parçalar da sergilenecek.

 

 

Minaudières çantaları, Philadelphia Müzesi, Smithsonian Müzesi, Washington DC; FIT Müzesi, Metropolitan Müzesi, New York ve Victoria & Albert Müzesi gibi müzelerin daimî koleksiyonlarında yer alması da ayrı önem taşıyor.

 

Long Island’da bulunan müzesinde teşhir edebilmek için çantalarının bazı modellerini müzayedelerden satın alan Leiber’ın çantaları pek çok filmde de kullanıldı. Sex and The City dizisinde Mr. Big’in hediye ettiği kuğu ve filmin düğün sahnesinden önceki pembe cup cake modelleri kolaylıkla hatırlanabilir.

 

 

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.