• Arama

Marilyn Monroe'nun Hiç Görülmemiş Fotoğrafları

Geçtiğimiz ay yayınladığımız "2017'nin Kaçırılmaması Gereken 15 Moda Sergisi" listemizdeki Marilyn Monroe’nun daha önce hiç görülmemiş ve en bilinen fotoğraflarını içeren “Marilyn I Wanna Be Loved By You” sergisi 1 Mayıs’a kadar Güney Fransa’daki Hôtel de Caumont’ta sergileniyor.

 

 

"Marilyn - I Wanna Be Loved By You" sergisi ünlü aktrisin daha önce hiç görülmemiş enstantaneleri ve en bilinen fotoğraflarından oluşuyor. Lavanta diyarı Aix-En-Provence’ta bulunan Hôtel de Caumont’daki sergi, 1944 yılında fabrikada çalışırken çekilen fotoğraflar ile başlayarak 1962 yılındaki son karelerine kadar yaşamının özeti sayılabilir.

 

 

 

Kariyerinin ilk yıllarında André de Dienes’in çektiği ve ağırlıklı “pin-up” pozlarının dünya çapında efsaneye dönüşmesinin rolünün olduğu da hatırlanabilir.

 

Film setlerinde hazırlık süreci ve çekim aralarında dinlenirken çekilen fotoğraflar Marilyn Monroe’yu en doğal hali ile gösteren kareler olarak öne çıkıyor.  Tamamlayabildiği son filmi The Misfits’in setindeki rolünü çalışırken ve düşünceli görüntüleri alışılmış star imajının çok dışında bir profil sergiliyor.

 

 

Habersiz çekilen fotoğraflar arasında New York metrosunda, kitap okurken ve spor yaparken çekilen kareleri, sinema tarihinin en tanınmış aktrisinin bilinmeyen yüzünü gözler önüne seriyor. Sergide ayrıca multimedya aracılığı ile Marilyn Monroe’nun hayatından kesitler de görülebilir.

 

 

Sergi, dünyaca ünlü fotoğrafçılardan André de Dienes, Richard Avedon, Milton Greene, Philippe Halsmann, Eve Arnold, Cecil Beaton, Sam Shaw, Ed Feingersh, George Barris ve Bert Stern’ın arşivlerinden ve özel koleksiyonlarda bulunan fotoğraflardan oluşuyor.

 

 

 “The Seven Year Itch” filminin en ünlü sahnesinin çekimi sırasında kimliği bilinmeyen fotoğrafçının çektiği fotoğraf, Milton Greene’in efsanevi karesinin çekimi sırasında kaydedilmiş daha az bilinen görüntüler ve 1962 yılında John F. Kennedy’nin doğum günü kutlamasında şarkı söylemeden hemen önce çekilen fotoğrafları da sergide görülebilir.

 

Marilyn Monroe, 1962 yılında Bert Stern ile gerçekleştirdiği son çekimden sonra beğenmediği karelerin negatiflerini karalayarak kullanılmamalarını sağlamak istediği biliniyor. “Son Seans” olarak adlandırılan bu seride yer alan fotoğraflar, objektifin yıldızı ne kadar sevdiğini gösterirken sergi de görülecek son kareler olarak yerleştirilmeleri de ayrı anlam taşıyor.

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.