• Arama

Picasso Primitif

Afrika sanatının ünlü ressam Picasso üzerindeki etkilerine ve eserlerine yansımalarına odaklanan Picasso Primitif sergisi 28 Mart’ta Paris Musee du Quai Branly’de başlıyor.

 

 

1906 sonbaharında Getrude Stein’ın evinde Henri Matisse Dan kabilesi maskelerini Picasso’ya gösterdikten altı ay sonra 1907 baharında Palais du Trocadero’da ilk defa sergilenen Afrika sanatı, 25 yaşındaki Picasso’yu derinden etkiler ve  yaptığı Stein portresinde ilk belirtiler de görülür.

 

 

 

Picasso’nun Mavi ve Pembe dönemlerini takip eden “Afrika Dönemi1906 ile 1909 yılları arasında gerçekleştirdiği eserlerde görülebilir. 1907 yılında bitirdiği ünlü eseri Les Demoiselles d’Avignon tablosunun sağındaki iki figürde, Afrika maskelerinin etkileri çok rahatlıkla fark ediliyor.

Afrika sanatından eserler de toplayan ressamın fırçasından çıkan Woman with Folded Hands tablosunda görülen Afrika etkisi, günümüzde modernizm ve keşiflere adanmış en önemli eserler arasında da sayılıyor.

 

 

 

Afrika’yı hiç ziyaret etmeyen Picasso’nun kıtaya ve sanatına ilgisi sorgulandığında ise “Afrika sanatı mı? Hiç duymadım” diyerek üzerindeki büyük etkisini inkâr etmiştir. Ancak stüdyosunda çekilen 1908 tarihli fotoğrafında görülen maskelere ilave, 1911 yılında Mona Lisa’nın çalınması ile ilgili polis sorgu dosyasında sanatçının atölyesinde görülen Afrika maskeleri listelenmiş.

Afrika döneminde geliştirdiği vizyon ile kübizme yönelen Picasso’nun sanat tarihindeki önemi tartışılmaz. Musée du Quai Branly’de düzenlenen Picasso Primitif sergisinde sanatçının arşivleri taranarak seçilen evrak, resim ve notlar aracılığı ile eserlerine daha “dürüst” bir bakış açısı ile sunuluyor.

 

 

 

Kronolojik araştırma da içeren sergide Picasso'nun sanatsal zenginliği ve beslendiği kültürler ile ilişkisi, fotoğraflar ve mektupları aracılığı ile eserleri arkaizm, metamorfoz ve “bu” olarak 3 bölümde görülebilecek.

 

 

 

Kavramsal olarak yaklaşılan bölümde, antropolojik bakışla 20. yüzyılın en önemli sanatçısının eserleri, ilham kaynakları ile beraber etüt edilebilmesi ve Picasso’nun sanatı daha derinden anlaşılabilmesi hedeflenmiş. Picasso, sanatındaki Afrika etkilerini inkâr etmesine rağmen geride kalan evrak, kendi notları, fotoğrafları ve çevresinin anıları ile bu etkinin varlığı biliniyor.

Avrupalı bir sanatçı ile Afrikalı sanatçının gördüklerini aynı şekilde deforme etmesi, parçalayarak farklı birleştirmesindeki benzerliklerden yola çıkan sergi, primitif olarak adlandırılan eserlerin aslında primitif olmadığı veya verilen bu etiketin kim için geçerli olduğunu da sorguluyor.

 

 

 

 

Dört yılda Raphael gibi resim yapmayı öğrendim. Ama çocuk gibi yapabilmek tüm ömrümü aldı” diyen büyük ustanın eserlerini farklı bakış açısından gösteren sergi 28 Mart’ta açılacak ve 23 Temmuz 2017’ye kadar görülebilir.

 

 

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.