• Arama

Balenciaga, 100. Yıl Sergisi ile Siyaha Dönüyor

Tüm kıyafetleri, kurucusu Cristobal Balenciaga tarafından tasarlanan “Balenciaga: Working in Black” sergisi 8 Mart’ta Musee Bourdelle Sculpture Museum’da açıldı. Küratörlüğünü Palais Galliera’nın yaptığı sergi 16 Temmuz’a kadar sürecek.

 

 

Sergi; Balenciaga arşivinden ve Palais Galliera’nın koleksiyonundan kurdeleler, boncuklar, payetler ve de püsküllerle güzelleştirilmiş gece elbiselerini, günlük kıyafetleri ve aksesuarları içereren 70 parçayı kapsıyor.

 

Balenciaga’nın öncülük ettiği yenilikçi şekillere ilgi çekmeyi sağlayan sergide 1951’de tasarlanan vücuda yarım oturan elbiseleri ve 1955’ten tunik elbiseleri içeren görünümler anahtar stilller olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Palais Galliera’nın haute couture koleksiyonları sorumlusu Véronique Belloir, Balenciaga sergisi için, tasarımcının kendi İspanyol gelenek ve göreneklerinden etkilendiğini söylüyor. 4 bölüme ayrılan serginin ilk bölümü; terzilerin formlarında kıyafet tasarlama şeklini gösteren “eskiz ve dikiş”. Balenciaga’nın hazırlık aşamasındayken siyah kumaşlarla tamamladığı örnekleri sergide göstermesine ragmen, kıyafet tasarlama şekli genellikle kaba kanvas bir tuvalle gösteriliyor.

 

 

İkinci bölüm ise; tasarımcının zahmetli terzilik yeteneğine ve özleştirmeci yaklaşımına odaklanan “Silüetler ve Hacim”. Belloir, bu bölümün, Balenciaga’nın umduğu etkiye ulaşmak için kumaşların yapısıyla nasıl oynadığını göstermesi için göze çarpan bir bölüm olduğunu söylüyor.

 

 

Balenciaga’nın 1967 sonbaharında, vücudu tamamen saran dört dev kıvrıma sahip kıyafetlerin üzerinde yaptığı deneyler, tasarımcıyı, kademeli olarak daha soyut şekillere yönlendirerek, fotografik kayıtların yanında, eskizleri vurgulayan bölümün bir parçası olarak ön plana çıkarıyor.

 

“Siyah ve Işık” ve “Siyah ve Renkler” olarak adlandırılan son iki bölüm ise, yüzey dokularının ve renk vurgularının siyah kıyafetler üzerinde nasıl 3 boyutlu bir hacim yarattığını gösteriyor.

 

 

Balenciaga, günümüz tasarımcılarını, özellikle de şimdilerde stüdyonun kreatif direktörü olan Demna Gvasalia’yı etkilemeye devam ediyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.