• Arama

Dekorasyonda Yeni Bir Akım: Botanik Stil

Betonlaşmaya yüz tutmuş şehirli yaşamlarımızda yeşilin dozunu yükseltme vakti. Doğa, kendi yaşam alanlarımızda yarattığımız küçük yeşil cennetlerle, form, malzeme  ve motif olarak tasarımlara yansıyor. Botanik stil evlerde doğanın sakinleştirici ve iyileştirici gücünden yararlanarak mutluluğu artırılmış bir düzen vadediyor.

 

Evde natüralist ruhlu kurgular

 

 

“Şehirde ekolojik yaşamdan bahsetmek için ilk adım olarak bireyin günlük uygulamalardan da önce zihinsel ve ruhsal olarak doğa döngülerini, doğanın işleyiş prensiplerini yeniden dikkatle izlemesi, hatırlaması, özündeki ve yaratılışın değişmeyen kurallarını fark etmeye açık hale gelmesi gerekir” diyor Victor Ananias “Yaşam Dönüşümdür” kitabında. Ona kulak veriyoruz ve evdeki saksı ve terrarium'larda doğayı gözlemleyebileceğimiz, gözlemlerken öğreneceğimiz alan ve vakit yaratıyoruz kendimize.

 

 

 

Sosyal detoks

 

 

Bugün hepimiz sosyal ağlardan soyutlanıp kendimizle baş başa kalabileceğimiz, izole olacağımız, kendimizi rahat ve güvende hissedebileceğimiz, yumuşak dokulara sarılıp sarmalanabileceğimiz tasarımların ve köşelerin peşindeyiz. Geçtiğimiz senelerde ortaya çıkan “Cocooning” trendi, bu sene botanik stilin yörüngesindeki tasarımlarla yeniden yorumlanarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

Jungle etkisi

 

 

Yalın ve şehirli kodların egemenliğinde monotonlaşmış duvarlar kabuk değiştirerek ilhamını doğadan alan natüralist betimlemelerle karşımıza çıkıyor. Şehirli yaşamlarımıza doğanın bilgeliğini ve mistik şifrelerini bitkiler, dallar ve yapraklar aracılığıyla enjekte ediyor, evdeki uyumlu harmoniyi yakalıyoruz.

 

 

 

 


E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.