• Arama

Monet’den Kandinsky’ye En Büyülü Manzaraları Buluşturan Sergi

2017’de görülmesi gereken sergiler arasında yer alan “Beyond the Stars. The Mystical Landscape from Monet to Kandinsky” radarımızda.

Paris Orsay Müzesi’nde 14 Mart’ta açılacak “Beyond the Stars. The Mystical Landscape from Monet to Kandinsky” sergisinde yer alan eserler arasında Gauguin, Denis, Monet, Klimt, Munch ve Van Gogh’in eserleri görülebilecek. Seçki, 1880 ile 1930 yılları arasında sanatçıların var oluşu sorguladıkları ve kozmos ile bütünleştikleri yapıtlarından oluşturularak sembolik manzaralara odaklanıyor.

 

 

Tablolarda görülen sıradan manzara eserleri aslında resim tarihinin ustalarının fırçasından izleyiciyi figüratif ve abstre arasında sıkışmış tablolar aracılığı ile materyalizm ve şehirleşmenin başladığı döneme geri götürürken, sanatta olduğu kadar sosyal değişimin de sinyallerini sunuyor.

 

Paul Gauguin, Fransa’nın kırsalı Bretagne’da oto portresinin fonunda yerleştirecek kadar önemsediği tablo için, Van Gogh’a yazdığı mektupta “oldukça kötü bir tablo yaptım ama benim hoşuma gitti. Pont Aven Kilisesi’ne hediye etmek istedim, doğal olarak kabul etmediler” diyerek dışlanmışlığını paylaştığı eser, aynı dönemde resmettiği iki eser ile ilk defa bir arada görülebilecek.

 

 

Serginin “Kozmoz” bölümünde yer alacak en önemli tablolar arasında sayılan Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” eseri için, sanatçının Arles’a vardıktan sonra Émile Bernard’a “Bu yıldızlı geceleri ne yapacağım? Beni çok meşgul ediyorlar” diyerek resmettiği tablo, ziyaretçilerin mutlaka görmek isteyecekleri arasında bulunuyor.

 

 

Monet, Giverny’deki ünlü evininin civarındaki eserlerinin yanı sıra Çığlık eseri ile tanınan Edvard Munch’ün Güneş tablosu ile Claude Monet’in izlenimcilik akımına adını veren “Empression: Sun Rise” eseri beraber sergilendiği için sanatın önemli eseri ilk defa karşılaştırılabilecek.

 

 

Ayrıca eserlerde, ilk dünya savaşında yaşanan büyük tahribat ve öncesi görülebildiği için, ayrıca tarihi belge niteliği de taşıyan sergide, Félix Vallotton’un Verdun tablosunun tartışılmaz önemi de bulunuyor.

 

Toronto’da bulunan Ontario Sanat Müzesi iş birliği ile gerçekleşen sergide ayrıca Kanada dışında pek tanınmayan Lawren Harris, Tom Thomson ve Emily Carr gibi sanatçıların aynı temayı kullanarak 1920 ve 30 yılları arasındaki eserleri de geniş kitleler tarafından 25 Haziran 2017 gününe kadar görülebilecek.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.