• Arama

Işığın ressamı Turner, New York’ta Frick Müzesi’nde!

Işığın ressamı olarak bilinen Joseph Mallord William Turner’ın limanlara adanmış "Modern and Ancient Ports: Passages Through Time" sergisi New York’un mücevher kutusunu andıran Frick Müzesi'nde açıldı.

 

1

 

İngiltere’nin en önemli manzara ressamı olan Turner’ın Modern ve Antik Limanlar: Zamandan Geçişler sergisinde görülecek seçki, sanatçının 1810 ile 1830 yılları arasında yapıtlaştırdığı yağlı ve suluboyalar ile karakalem çizimlerinden oluşuyor.

 

2

 

İngiltere, Fransa ve Almanya’daki limanların yanı sıra sanatçının hayal ürünü olan antik dönemi yansıtan eserleri arasında; Dieppe ve Köln limanları ile Tate Müzesi koleksiyonunda yer alan ve yarım kalmış olan Brest Limanı öne çıkıyor.

 

3

Romantik dönemin en münakaşacı sanatçısı olan Turner’ın manzara resimlerini yüceltmesi ile sanat tarihinde yerini alırken, empresyonist resmin de öncüsü olarak adlandırılabiliyor. Yorulmak bilmeyen bir gezgin olarak dolaştığı yerleri resmeden sanatçının ışık, topoğrafya ve yerel gelenekler ile antik çağa olan tutkusu, eserlerinde rahatlıkla görülebiliyor.

 

4

 

Müzenin kurucusu, sanayici Henry C. Frick tarafından bir asır önce alınan Dieppe Limanı, 1825 ve Yolcu Gemisinin Gelişi, 1826 tabloları boyutları sebebi müze dışındaki sergilerde yer alamadığından, sanatçının diğer eserleri ile ilk defa bir araya gelecek olması heyecan ile bekleniyor.

 

5

Sergide ayrıca yer alacak iki eskiz defteri, sanatçının Avrupa seyahatlerinden kesitler sunmaya ilave fikirlerinin tuvale yansıması da karşılaştırılabilecek.

 

6

 

Defalarca televizyon ve sinemada canlandırılan ressam, en son 2014 yılında vizyona giren ve başrol oyuncusu Thomas Spall’a Altın Palmiye Ödülü'nü kazandıran Mr. Turner filmi hatırlanabilir. Ayrıca 2020 yılında yürürlüğe girecek olan 20 Pound’luk banknotta yer alacak J.M.W. Turner portresi 590 isim arasında yapılan halk oylamasında birinci gelerek seçilmiş.

 

7

 

Tate Müzesi'nin 1984 yılında oluşturduğu Turner Ödülü'ne ilave, 2005 yılında BBC tarafından İngiltere’de yapılan kamuoyu yoklamasında “en önemli ressam” seçilen sanatçının eserleri de müzayedelerde nadiren görüldüğünde rekor fiyatlara alıcı buluyor: 2006 yılında Christie’s’de satılan Venedik’i tasvir eden La Donna Della Salute ve San Giorgio tablosu 35.8 milyon dolara satılırken, 2010 yılında Getty Müzesi sanatçının son Roma eseri olan Modern Rome – Campo Vaccino’yu 44.9 milyon dolara alarak koleksiyonuna dahil ettiği biliniyor.

8

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.