Göçebe Jetsetler

 

Göçebe Jetsetler

New Yorklu gazeteci yazar ve editör Julia Chaplin tarafından kaleme alınan Gypset Style (2009), Gypset Travel (2012) ve Gypset Living (2014) artık üçlü bir yapıt. Göçebe Jetset üyelerinin ve sıradışı dünyayı görme arzusuna sahip kültürel göçebelerin yaşadıkları bohem dünyayı inceleyen bu kitabı Graf von Faber Castell için kaleme aldık.

Çingenelerin özgür ruhlu yaşam stilini jet setin sofistike stiliyle birleştiren gypsetter’lar Kenya’dan Uruguay’a, İbiza’dan Eolie Adaları’na, dünyanın dört bir yanında yaşayan ve çalışan sanatçılar, sörf tutkunları, tasarımcılar ve gusto sahibi kişiler.

Gypset nüfuzlu ve gelişen bir sosyal grup çünkü mağazadan satın alınan lüksün artık fazla ulaşılabilir dolayısıyla sıkıcı olduğunu anlıyorlar. Gypset terimi yeni ancak dünya üzerinde eksantrik kişiler hep vardı.

Sırt çantası ve jet set füzyonu 1960ların rock yıldızlarının yükselişiyle bütüne ulaştı. Jet set Pucci elbiseler ve Louis Vuitton monogramlı valizleriyle Gstaad, Saint Tropez, Acapulco’dayken rock yıldızları güçleri yetse de, tıpkı 1920’lerin sürrealistleri gibi, duygusal bir nedenle bu yaşam stilini reddettiler.

Gypset’in moda üzerindeki etkileri arasında Yves Saint Laurent’in 1967 yılındaki kabile desenleri baskılı elbiseleri veya Marc Jacobs’ın Orta Doğu Çarşıları’nda olsa yadırganmayacak brokar kumaşları ve pullu tasarımları örnek verilebilir.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular