Ustaya Saygı: Karl Lagerfeld

 

Ustaya Saygı: Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld’le Aynı Dönemde Yaşamak Moda Tarihinin Canlı Şahidi Olmaktır... Bonn'daki sergi ustaya bir saygı niteliği taşıyor. Küratörlüğünü Karl’ın ilham perisi ve danışmanı Lady Amanda Harlech’in üstlendiği serginin teması “Kağıttan kağıda”. Baş rol, Lagerfeld’in kitaplarının, Henri Roche pastel boyalarının yer aldığı, buruşturup fırlatılmış kağıtlarla dolu masasında yarattığı skeçlere ait.

Lagerfeld’in “moda yöntemi” tutku dolu, her şeye el atan bir yaklaşım sergiliyor: İlk skeçten kıyafetin son haline, aksesuarlar, sahne tasarımı, defile müziği, fotoğraflar, basın materyelleri, reklamlar, kataloglar, vitrin düzenlemeleri…

Her detayda kendi imzası bulunuyor. Karl Lagerfeld. Modemethode Sergisi efsane tasarımcının Woolmark ödülü kazanan sarı yün montuyla başlıyor. Sergi; Fendi, Chloé, Karl Lagerfeld ve Chanel prêt-à-porter tasarımlarının sergilendiği dört bölüm ardından Kaiser’in gövde gösterisi niteliğinde olan Chanel haute couture alanıyla sona eriyor.

İkonik tasarımcının 1966-1996 yılları arasında Chloé’de aralıklı olarak geçirdiği 30 yıl boyunca markaya kattığı havai ve romantik yorumu 20 elbiseyle ifade edilmiş. 1965’te Fendi’nin başına geçtiğinden bu yana prêt-à-porter koleksiyonlarını hazırlayan Lagerfeld’in 40.000 skeci geçen 50 yıla saygı duruşu niteliğinde. 70’li yıllar Karl Lagerfeld markasının doğuşuna şahitlik ediyor.

Modemethode, 14 takım ve elbiseyle Karl Lagerfeld’in sokak stiline hitap ediş şekline ışık tutuyor. 1983’ten bu yana başında olduğu Chanel’e ayrılan alanda 63 görünüş arasında bir bölüm tasarımcının moda evinin ikonik tüvitine getirdiği yeni soluğa adanmış.

Karl Lagerfeld. Modemethode Sergisi 28 Eylül’e kadar Almanya’nın Bonn kentinde yer alan Bundeskunsthalle Sanat ve Sergi Evi’nde moda tutkunlarıyla buluşuyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular