• Arama

Dünyanın En Keyifli Noel Şehirleri

Noel zamanında ışıklara bürünen, zencefil kokan, çocuk kahkahaları ve dost sohbetlerinin eksik olmadığı dünyanın ve  Avrupa’nın Noel ruhunu yansıtan şehirlerini inceleyin.

Viyana

1298’de I.Albrecht’in “Krippenmarkt” kurma ayrıcalığı bahşetmesiyle başlayan gelenek, bugün Viyana’lıların sıcak çikolata içip, Noel kurabiyesi yediği bir aktivite. 4 senedir düzenlenen Imperial and Royal Christmas Market’te; saraylara hizmet eden markaların en özel tasarımları da yer alıyor.

Kültür, sanat ve müzik denince Avrupa’da akla ilk gelen şehir olan Viyana, kış aylarında Noel kutlamaları ile daha da canlanıyor. Özellikle Rathausplatz’a kurulan Noel Pazarı şehre ayrı bir heyecan getiriyor. Setur Select, 21-24 Aralık tarihleri arasında düzenleyeceği “Viyana Noel Pazarları” turu ile bu büyülü başkenti Noel arifesinde deneyimlemek için harika bir şans sunuyor. 3 gece 4 gün süren gezi kapsamında Mozart’ın son günlerini geçirdeği şehri keşfedebilir, ünlü Viyana Schnitzel’inin tadına bakabilir ve kuruluşu 13.yüzyıla dayanan Schönbrunn, Rathausplatz ve Maria-Theresien-Platz Noel Pazarları’nda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kopenhag

Sadece 170 senelik Tivoli Gardens bile Kopenhag’ı noel zamanı ziyaret etmek için başlıca bir sebep. Çeşit çeşit aktivitenin ve temalı atraksiyonların yer aldığı park, her sene binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Nyhavn’a kurulan pazarlar ise limanın renkli evleriyle birleşerek oldukça renkli bir atmosfer yaratıyor.

Dresden

Bilinen adıyla, Striezelmarkt Almanya’nın hem en eski hem de en geleneksel Noel Pazarı. Klasik elişi hediyeliklerin yanısıra yüzyıllardır dantelcilikle tanınan Vongtland’a ait danteller ve Dresden’e özgü kuru erikten yapılan Pflaumentoffel heykelcikler mutlaka alınması gerekenler arasında.

Londra

Avrupa’nın en kozmopolit şehri olan Londra’da Noel oldukça dolu ve renkli geçiyor. Hyde Park’ta kurulan Winter Wonderland’den Thames nehri boyunca kurulan Noel pazarlarına, şehrin bir çok farklı yerinde bulabileceğiniz buz pateni pistlerinden devasa yılbaşı ağaçlarına kadar şehirde sayısız görülmesi gereken yer bulunuyor.

Lapland

Noel zamanı Noel Baba’nın evini ziyaret etmekten daha keyifli ve büyüleyici ne olabilir ki? Ren geyikleri ve Husky’lerin çektiği kızaklarla büyüleyici bir masalın parçası olmanız mümkün. Türlü dans gösterilerinin gerçekleştirildiği köyde aynı zamanda Noel Baba ile tanışma imkanı da sağlanıyor.

Tallinn

Ortaçağ ruhunu en iyi yansıtan şehirlerden biri olan Tallinn’de baltik bir Noel deneyimi yaşanıyor. Town Hall Square’e kurulan pazar ve süslemelerle oldukça otantik bir ruh şehre hakim oluyor. Avrupa’daki en eski Noel ağacı kültürüne sahip olan Tallinn’de ilk Noel ağacının kuruluşu ise 1441 yılını buluyor.

Strazburg

1570’de Bebek İsa’nın Pazarı anlamına gelen Christkindelsmärik kurulduğundan beri Fransa’da keyifli bir gelenek devam ediyor. "Noel’in Başkenti" olarak anılan şehirde, 50 zanaatkarın yarattığı eşsiz mobilya, giyim, mücevherlerin yanısıra kolleksiyoner kitapları da bulmak mümkün.

Brüksel

Gastronomi durakları, zanaatkarların eserleri, geleneksel atlı karınca, slalom pisti, sanat enstalasyonları, 18000 ışıkla aydınlatılan 55 metrelik dönme dolap, 45 metre uzunluğundaki dinozor, müzisyenlerin şarkıları ve hokkabazların gösterileriyle pazardan ziyade çocuklar ve yetişkinler için düzenlenmiş sihirli bir şölen.

Köln

Sıcak şarabın doğduğu şehirde kurulan 9 farklı Noel Pazar’ını her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Sıcak çikolata ve zencefilli çörek kokusunun sarmaladığı pazarda kalay döküm ustaları ve cam üflemeciler sanatlarını sergiliyor.

New York

Rockefeller Center’da yer alan büyük yılbaşı ağacı ve süslemeleri New York’un merkezinde ışık saçarken, Bryant Park’ta kurulan parkta ise türlü aktivitelerle noel günü bekleniyor. Barney’s ve Saks Fifth Avenue gibi lüks mağazaların bu özel zamanda yaptıkları vitrinler ise göz kamaştırıyor.

Aachen

Bir zamanlar imparatorların taç giyme törenlerinin düzenlendiği kentte kurulan Noel Pazarı’nda, el işi ürünler, sanat eserleri, Noel süsleri, oyuncaklar, hediyelikler, seramik, cam ve ahşap objelerin yanı sıra mücevher de yer alıyor. Sıcak atmosferiyle dikkat çeken pazarda marzipan yemek bir gelenek.

Hong Kong

Asya’da Noel genel olarak kutlanmıyor olsa da Hong Kong’un farklı milletleri aynı çatı altında toplayan bir yer olmasından dolayı bu şehirde Noel ruhu doyasıya yaşanıyor. Victoria Harbour ve gökdelenlerin göz alıcı ışık oyunlarıyla süslenmesi oldukça dikkat çekiyor.  

Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin, Gendarmenmarkt ve Charlottenburg Palace marketleri ile Noel’de ön plana çıkıyor. Likörlü şekerlerden, zencefilli kurabiyelere her tarz yiyeceği bulabileceğiniz pazarlarda Berlin’in favori sokak yemeği olan Currywurst’u da denemek gerekiyor. Berlin Botanik Bahçesi’ne kurulan 2 kilometrelik alanda da büyüleyici ışıklar içinde dolaşabilirsiniz.

Lille

Noel ilahileri kulakları okşarken dev dönme dolap bütün asaletiyle dönüyor. Kalbinde 18 metrelik Noel ağacının yer aldığı suni karla kaplı kasabada; yöresel bal ve peynirlerin zencefilli ekmekle tadını çıkarmak şart. Şirin retro oyuncaklar ve el yapımı mücevherler ise pazarın gözdesi.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.